Dwór w Krzykawce

Nr w rejestrze zabytków:
A-1222/76 z 09.11.1976
Aktualna funkcja: Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki w Bolesławiu
Data powstania obiektu: 1724 r.
Opis

Dwór w Krzykawce – dwór znajdujący się w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Bolesław, we wsi Krzykawka. Zespół dworski z dworem, ogrodem z sadem, założenie gospodarcze z budynkiem folwarcznym wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Obiekt pochodzi z 1724 roku. Pierwszymi właścicielami byli Romiszowscy herbu Jelita. Pierwsza wzmianka o dworze pochodzi z 1756 roku, kiedy jego właścicielem był Jan Romiszewski. W pobliżu dworu znajduje się pomnik upamiętniający śmierć poległych w bitwie powstańczej 5 maja 1863 roku. W trakcie walk zginął pułkownik Francesco Nullo oraz polski powstaniec Władysław Romer, stryj Eugeniusza. Ostatnim prywatnym właścicielem był do roku 1950 Antoni Bogucki. W latach 1984–1989 zniszczony dwór został wyremontowany. Obecnie znajduje się w nim filia Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki w Bolesławiu. Od 2005 jest też siedzibą Centrum Legendy Polskiej. Czynny dla zwiedzających.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Najstarsza wzmianka o wsi „Crzicawa” pochodzi z 1416 r. i informuje, że las za Krzykawką należy do biskupa krakowskiego. W XVI w. wieś wchodziła w skład dóbr Bolesławskich i była własnością Mikołaja Grabki, potem Marcjana Chełmskiego herbu Ostoja i jego potomków do II poł. XVII wieku. W XVIII wieku dobra te przeszły we władanie Jana Romiszewskiego i jego brata Franciszka. Po śmierci Franciszka w 1756 r. dobra te podzielono. Z tego czasu pochodzi pierwsza wzmianka o dworze: Dwór z oficynami, folwarkiem, stayniami, okołami, browarem, podedworciem, stodołami, spichlerzem... Dwór był zbudowany w 1724 r., o czym świadczy inskrypcja na tragarzu, odkryta w 1979 r. W 1818 r. właściciel Józef Chodorowicz zlecił inwentaryzację dóbr krzykawskich: ...Dwór, do którego wchodzi się z sieni drzwiami podwojnymi zupełnie okutemi, z zamkiem, kluczem i klamką opatrzonemi... W sieni po lewej ręce iest pokoy o trzech oknach i dwóch kwaterach całych. Komin i piec murowany... z pokoju tego iest wchod do drugiego pokoiku o dwóch oknach w podwojnych kwaterach nowych. Z pokoju zaś tego iest wchod do pokoiku małego o jednym dobrym oknie, piecem i kominkiem opatrzonego... W pokoikach tych za drzwiami fugowano, francuskim zamkiem, opatrzono zaś piątemi drzwiami... Z pokoiku małego iest wychod drzwiami prostemi okutemi do sienki, w ktorey są schody na gore prowadzące... Z sionki tey jest wychod do sieni podwoinemi drzwiami fugowanemi zupełnie okutemi... W sieni na przecfiw pokojow wyrażonych iest sala pusta bez okien, przy ktorey iest spiżarka drzwiami prostemi opatrzona. W sieni iest kredens murowany i apteczka. Komin na dach wyprowadzający, gontami pokryty... dach zupełnie zdezelowany y podmurowania y pokrycia całego wymagający... Dwór znajdował się w rękach potomków Chodorowicza do pocz. XX w. W 1905 r. po parcelacji, dwór z resztówką znalazł się w rękach Gaszyńskich i z okupacyjną przerwą był we władaniu ich spadkobierców Boguckich do 1950 r., kiedy przeszedł na własność skarbu państwa. Budynek dworu przez wiele lat użytkowany był jako budynek administracyjny gospodarstwa rolnego, spółdzielni produkcyjnej itp. Zabudowania popadały powoli w ruinę. W latach 80. z inicjatywy Urzędu Gminy w Bolesławiu został zrekonstruowany jako murowany i użytkowany jest jako ośrodek kultury i biblioteka. W latach 90. XX w. przeprowadzono kapitalny remont dworku, jego właścicielem jest Gmina Bolesław, a użytkownikami są Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminna.

Źródło: zabytek.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Starowiejska 4
32-329 Krzykawka
place
50.312400, 19.417825Skopiowano do schowka
N50º18'44.64", E19º25'4.17"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny