Gmach dawnego Banku Państwowego Rosji w Lublinie
A/996 z 18.12.1989
Opis budynku
Jest to dwupiętrowy budynek, składający się z dwóch skrzydeł oraz oficyny. Skrzydła stykają się pod kątem prostym, a oficyna prostopadle przylega do skrzydła. Narożnik obiektu jest ścięty.
Elewacja fasady jest boniowana i umieszczona na cokole. Od ulicy Krakowskie Przedmieście jest dziewięcioosiowa, zaś od ulicy 3 Maja dziesięcioosiowa. Narożniki są zryzalitowane i zwieńczone wydatnym gzymsem. Pomiędzy ryzalitami znajdują się podziały z pilastrami, a nad nimi gładki pas attyki. Okna są umieszczone w obramieniach, w nadokiennikach ryzalitów znajdują się girlandy i grupy antytetyczne z gryfami. Między oknami pierwszego i drugiego piętra występują maszkarony na tle płaszczyzn pokrytych reliefem rytmicznych krzywizn. W narożu budynku umieszczony jest portal dostępny po stopniach. Po obu jego stronach są doryckie pilastry w węgarach, zwieńczone belkowaniem z wydatnym gzymsem. Ponad nim mieści się stylizowana płaskorzeźba w kamieniu z przedstawieniem orła.
Wnętrze
Układ wnętrza jest dwutraktowy z korytarzem znajdującym się pośrodku traktów. Na drugiej kondygnacji mieści się duża sala. Klatka schodowa jest reprezentacyjna i dostępna tylko z hallu znajdującego się w narożniku budynku. W skrajnej osi skrzydła od ulicy 3 Maja jest przejazd na podwórze i boczna klatka schodowa.
Źródło: teatrnn.pl
Budynek powstał w latach 1912–1914 według projektu architekta gubernialnego Włodzimierza Sołowiewa w miejscu dawnej komory celnej. W 1989 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Źródło: teatrnn.pl