Kościół pw. św. Trójcy w Lublinie

Nr w rejestrze zabytków:
A/229 z 28.02.1967
Kościół pw. św. Trójcy w Lublinie - lublin holy trinity church night
Data powstania obiektu: 1784-1788 r.
Opis

Kościół Świętej Trójcy w Lublinie – kościół parafialny należący do diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Świątynia została ufundowana przez lubelskich kupców i rzemieślników wyznania luterańskiego, a jej głównym fundatorem został Jan Piaskowski. Budowla została wzniesiona w latach 1784-1788 w stylu klasycystycznym według projektu Augusta Zylherta i jest to jedyny obiekt sakralny wyznania ewangelicko-augsburskiego w Lubelszczyźnie. Świątynia posiada jedną nawę i wieżę nakrytą namiotowym dachem. Wnętrze nie posiada bogatego wyposażenia. W murowanym, klasycystycznym ołtarzu jest umieszczony dwukondygnacyjny obraz w stylu barokowym, w którego górnej części jest przedstawione Ukrzyżowanie, a w dolnej Ostatnia Wieczerza. Ołtarz z amboną w stylu rokokowym z figurą, zapewne św. Tomasza oraz chrzcielnica pochodzą z opuszczonego i zrujnowanego zboru w Piaskach. Należy zaznaczyć, że obrazy są ewenementem w kościele ewangelickim, gdyż w protestantyzmie nie są one traktowane jako przedmiotu kultu, ale jako przedstawienie Pisma Świętego. Wyrazem podziękowania za zgodę na wybudowanie świątyni było umieszczenie w niej portretu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na ścianach nawy są wmurowane tablice lubelskich duchownych luterańskich, a także zasłużonych dla Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Na klatce schodowej, prowadzącej z przedsionka na chór są umieszczone tablice trumienne bogatych parafian. Zgodnie ze staropolskimi zwyczajami parafianie szykowali blachy trumienne ze swoimi nazwiskami - jedna do trumny, druga do zakrystii na pamiątkę. Umieszczone na żelaznych, miedzianych lub mosiężnych tablicach nazwiska zmarłych są otoczone przez kwiaty, laurowe girlandy lub główki aniołów. Wiele nazwisk to zasłużeni lublinianie: Krausse, Plage, Heyzler, Suchodolski, Vetter, Semadeni i wielu innych.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Ewangelicka 1
20-075 Lublin
place
51.24863680496739, 22.55491359392026Skopiowano do schowka
N51º14'55.092", E22º33'17.689"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół Ewangelicko-Augsburski

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.