Kamieniołom w Żyglinie
Kamieniołom w Żyglinie przy ul. Brynickiej.
Na terenie kamieniołomów w Żyglinie oraz w Gogolinie zostały znalezione kości a w nich najstarsze na świecie ślady białek w skamieniałych naczyniach krwionośnych gadów kopalnych.
Chemiczne ślady białek mają aż ćwierć miliarda lat. Zachowały się w skamieniałych naczyniach krwionośnych dwóch gadów triasowych z Górnego Śląska.
Zwierzę, znalezione w Żyglinie w województwie śląskim miało 3-3,5 metra długości. Nazywało się tanystrof; miało bardzo długą szyję. To był gad ziemno-wodny, też rybożerny, ale prawdopodobnie odławiał i konsumował również padlinę, znalezioną w kałużach. Górny Śląsk był ćwierć miliarda lat temu zalany płytkim morzem. Prawdopodobnie wynurzały się z tego morza płytkie łachy osadu, na których tanystrofy mogły odpoczywać i wygrzewać się.
Kości były badane przez zespół naukowców różnych specjalności z Uniwersytetów Śląskiego i Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Nauk i Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. Byli wśród nich m.in. fizycy.
Naukowcy doszli do wniosku, że ich odkrycie to autentyczne ślady białek gadów kopalnych, a nie efekt późniejszej działalności bakterii czy grzybów. Wyniki swoich badań opublikowali właśnie na łamach prestiżowego czasopisma naukowego PLOS One.
Źródło: katowice.gosc.pl