Tężnia solankowa w Miasteczku Śląskim
Tężnia solankowa w Parku Rubina w Miasteczku Śląskim czynna jest codziennie w godz. 7:00-22:00. By ją włączyć, należy przytrzymać przez 1 sekundę przycisk, znajdujący się z boku obudowy. Zaleca się przebywanie minimum 1 metr od tężni - np. na pobliskich nowych ławeczkach.
Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja z drzew iglastych i gałęzi (przeważnie tarniny). Wyposażona jest w pompę, transportującą wodę, zwaną solanką, ku górze, skąd spływa zgodnie z zasadami grawitacji. Solanka to woda mineralna, bogata w jony sodowe, sole magnezowe, a także związki jodu i bromu. Gałęzie, w które wyposażona jest tężnia, nie są przypadkowym dodatkiem. Solanka rozbija się o nie i odparowuje w taki sposób, by powietrze wokół przenikały cenne mikroelementy, np. jod, brom, magnez, potas lub żelazo. Dzięki temu wokół tężni tworzy się specyficzny mikroklimat, wspomagający leczenie chorób układu oddechowego oraz odpornościowego. Mikroelementy z powietrza wnikają do organizmu poprzez skórę oraz błony śluzowe układu.
Specyficzny mikroklimat tworzy się wokół tężni, dlatego inhalacje należy przeprowadzać w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Zalecany czas inhalacji to około pół godziny. Kurację warto uzupełnić spacerem wokół tężni. Dzięki temu przyspieszymy krążenie krwi w organizmie, a zatem cenne mikroelementy zostaną szybciej przetransportowane do różnych narządów w naszym ciele.
Idealnym momentem do korzystania z tężni solankowej jest ciepły, lecz wietrzny dzień. To właśnie wtedy powietrze wokół konstrukcji jest najbogatsze w mikroelementy, ponieważ solanka szybciej paruje. Najmniej efektywne będą zaś inhalacje w czasie deszczu. Warto też wiedzieć, że nocą powietrze wokół tężni niemal całkowicie traci swoje właściwości.
Źródło: miasteczko-slaskie.p / solankowakraina.pl