Taką nazwą nosi droga pomiędzy Żarkami a Mirowem, bywa również zwana Królewskim Traktem. Wzdłuż rozległy Płaskowyż z kilkoma wyniosłymi wzgórzami. Atutem tego miejsca są łąki, pola, zagajniki sosnowe i gdzieniegdzie jurajskie ostańce. Nieopodal (około 500 metrów na południe) znajduje się Lipa „Babka" pomnik przyrody. Krążą o niej różne podania. Jedno z nich głosi, iż król Jan lll Sobieski, zdążając z wojskiem z Krakowa do Częstochowy na Jasną Górę, przed wyprawą na Wiedeń w 1683 r. tu odpoczywał i pisał jeden ze słynnych listów do Marysieńki.

Trakt Mirowski był od wieków najkrótszym połączeniem komunikacyjnym między miasteczkiem Żarki słynącym z handlu i usług, a zamkami w Mirowie i w Bobolicach. Przez stulecia wykorzystywali go chłopi jako dojazd do pól oraz na jarmarki do Żarek. Jeździły tu karawany kupieckie i cygańskie tabory. Trasa służyła i służy pątnikom zmierzającym z Małopolski do Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin słynącej z licznych łask. Postój dla pielgrzymów w Klasztorze Ojców Paulinów w Żarkach Leśniowie jest często przystankiem w dalszym wędrowaniu na Jasną Górę.

Obecnie trasa ta posiada na całym odcinku nawierzchnię asfaltową i jest to bardzo dobra droga pieszo-rowerowa pomiędzy miejscowościami Żarki i Mirów. Na trasie znajduje się kilka zadaszonych wiat wypoczynkowych wraz z tablicami informacyjnymi.

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

42-320 Mirów
place
50.621658, 19.422267Skopiowano do schowka
N50º37'17.969", E19º25'20.161"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).