Kościół pw. św Michała w Mosinie
KOK-I-480 z 30.05.1963 oraz 47 z 28.10.1976
Kościół pw. św. Michała w Mosinie usytuowany jest w centrum miejscowości, na niewielkim wzniesieniu przy rozwidleniu dróg. Dawniej teren przykościelny pełnił funkcję cmentarza, obecnie stoi na nim drewniana dzwonnica. Otoczony drewnianym płotem i starodrzewem, tworzy malowniczy krajobraz. Świątynia, pierwotnie protestancka, została przejęta po II wojnie światowej przez społeczność katolicką i pełni funkcję kościoła filialnego parafii w Witnicy.
Architektura
Kościół wzniesiono na planie prostokąta, z dobudowanym wielobocznie zamkniętym prezbiterium i kruchtą. Budynek nakryto dachem dwuspadowym, prezbiterium dachem wielospadowym, a kruchtę dwuspadowym ze ściętym naczółkiem. XIX-wieczna rozbudowa nadała świątyni formy historyzujące, choć elewacje korpusu zachowały pierwotny charakter, kontrastujący z późniejszym prezbiterium o ceglanych, nieotynkowanych ścianach. Obecna kruchta, wzniesiona w 1998 roku, harmonizuje ze starszą częścią dzięki stylizowanej konstrukcji i naczółkowemu dachowi.
Wnętrze zachowało XIX-wieczny układ – belkowy strop, otynkowane ściany i empory, które pierwotnie biegły wzdłuż całej długości naw. Ołtarz oddzielony jest od nawy profilowanym łukiem Tudorów, a prezbiterium dostosowano do liturgii katolickiej. Wyróżniają się snycerskie detale empor i oryginalne ławki.
Źródło: lwkz.pl
Mosina pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w 1299 roku jako miejscowość należąca do margrabiów, gdzie istniał gródek myśliwski. W 1344 roku wieś przekazano kanclerzowi Ulrichowi, a następnie przeszła w ręce rodziny von der Osten, później stała się częścią dóbr monarszych podległych urzędowi w Mironicach. W 1589 roku kościół włączono do parafii w Witnicy. Reformacja miała tu istotny wpływ, a nowa religia szybko przyjęła się wśród mieszkańców.
Obecny kościół powstał w 1780 roku jako świątynia protestancka. W 1866 roku dobudowano prezbiterium i ceglaną kruchtę oraz dokonano zmian w układzie elewacji. W 1936 roku przeprowadzono remont dachu. Po II wojnie światowej kościół został poświęcony jako katolicki. W kolejnych latach przeprowadzono szereg zmian: w 1979 roku wymieniono pokrycie dachowe, w 1984 roku wydzielono salkę katechetyczną, a w 1998 roku odbudowano kruchtę. W ostatnim czasie przeprowadzono renowację posadzki i odmalowano wnętrze.
Źródło: lwkz.pl
Na terenie placu kościelnego znajduje się:
- zabytkowa drewniana dzwonnica kozłowa z 1921 r. (nr rej. 770429 i L-479 z 9.02.2012)
- pomnik poległych w I Wojnie Światowej
- pomnik poległych lotników amerykańskich