Uzdrowisko Muszyna
Uzdrowisko Muszyna to podgórskie uzdrowisko znajdujące się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Pogórza Poprawdzkiego, którego historia początku XX wieku. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Muszyny to klimat typu podgórskiego, umiarkowanie i silnie bodźcowy, ze znacznymi wpływami lasów porastających zbocza górskie oraz naturalne wody mineralne. Występują tu szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowo-sodowe, żelaziste, z zawartością litu i selenu. Zasoby leczniczych wód mineralnych są głównym bogactwem Uzdrowisk Muszyna. Zawierają niezbędne człowiekowi biopierwiastki jak magnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen czy lit.
Dzisiejsza Muszyna-Zdrój jest znów liczącym się uzdrowiskiem. W Muszynie dostępne są trzy całoroczne pijalnie wód mineralnych (Milusia, Antoni i Cechini) oraz szereg pijalni sezonowych czynnych w sezonie wiosenno-letnim: Anna, Antoni, Grunwald, Iwona, Józef, Kazimierz, Stanisław, Wapienne, Za Cerkwią czy Złockie.
Muszyna ma bogatą ofertę na spędzenie czasu po kuracjach. Wędrówki po szlakach pieszych, przejażdżki rowerowe i konne Turystyczną Pętlą Muszyńską, zapewniają wypoczynek z dala od wszelkich zgiełków dnia codziennego i w arcypięknych nadpopradzkich terenach. Widoki, jakie gwarantuje Popradzki Park Krajobrazowy są czystą przyjemnością i relaksem. Zimą czekają stoki narciarskie i ślizgostrada oraz przejażdżki psimi zaprzęgami. Cykliczne imprezy jak festyn czy noc świętojańska nad Popradem, Święto Wód Mineralnych czy Jesień Popradzka, ruiny zamku starostów i zabytki sakralne gwarantują rozrywkę kulturalną.
Źródło: wikipedia.pl / polska.travel
Profil leczniczy Uzdrowiska Muszyna to: ortopedia, neurologia, reumatologia, laryngologia, pulmonologia, gastroenterologia, diabetologia, otyłość, nefrologia i urologia. Leczy się tu: schorzenia narządu ruchu i dróg oddechowych, choroby układu pokarmowego, schorzenia laryngologiczne i neurologiczne, choroby przemiany materii, ginekologiczne i zaburzenia psychosomatyczne.
W latach 20. XX w. Muszyna w wyniku starań burmistrza Antoniego Jurczaka i dr Seweryna Mściwujewskiego stała się uzdrowiskiem. W 1930 została przyjęta do Związku Uzdrowisk Polskich. W 1932 dokonano odwiertu dwóch pierwszych źródeł mineralnych: Antoni (imię burmistrza Jurczaka) i Wanda (imię żony dr Mściwujewskiego).
Wybuch wojny w 1939 r. i okupacja spowodowały całkowitą dewastację urządzeń uzdrowiskowych. Po okupacji wraz z ustaniem walk zaczęła następować normalizacja. W 1958 r. w Muszynie wznowiono działalność o charakterze uzdrowiskowym. W uzdrowisku leczy się choroby układu oddechowego i układu pokarmowego.
Uzdrowiskową karierę Muszyna rozpoczęła w 1922 r., co zawdzięcza odwiertom źródeł Wanda na głębokości 146 metrów i Antoni – 120 metrów. Zdrojem, Muszyna stała się w 1929 r., a rok później została przyjęta do Związku Uzdrowisk Polskich. Wtedy się zaczęło: zakłady kąpielowe nad Popradem i w centrum miasta, pijalnia wód, pensjonaty, wille, kawiarnie, kręgielnie, kino, i oczywiście kuracjusze na deptaku. Zgodnie z uzdrowiskową modą lat 30. XX w. w muszli koncertowej koncertowała orkiestra zdrojowa. Ten sielski klimat kurortowego miasteczka zniszczyła II wojna światowa. Po wojnie Muszyna wznowiła działalność w 1958 r.
Źródło: wikipedia.pl / polska.travel
Do obiektu przynależą:
- Baseny odkryte "Zapopradzie" w Muszynie
- Mofeta im. prof. Henryka Świdzińskiego w Złockiem
- Muzeum Regionalne PTTK w Muszynie
- Ogrody Biblijne w Muszynie
- Park Kultury i Dawnego Rzemiosła w Muszynie
- Park Rodzinny w Muszynie
- Park Zdrojowy "Zapopradzie" w Muszynie
- Pijalnia "Antoni" w Muszynie
- Pijalnia "Cechini" w Muszynie
- Pijalnia "Milusia" w Muszynie
- Pijalnia "Ratuszowa" w Muszynie
- Wieża widokowa w Muszynie
- Zdrój "Anna" w Muszynie
- Zdrój "Graniczne" w Muszynie
- Zdrój "Grunwald" w Muszynie
- Zdrój "Józef" w Muszynie
- Zdrój "Marcin" w Złockiem (Muszyna)
- Zdrój "Maryja" w Muszynie
- Zdrój "Wapienne" w Muszynie
- Źródło "Na Mokradłach" w Złockiem
- Źródło "Oddech Diabła" w Złockiem
- Źródło "Pod Szalone" w Muszynie
- Źródło "U Jawora" w Złockiem