Muzeum Regionalne PTTK w Muszynie
Muzeum Regionalne w Muszynie to placówka obecnie działająca w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie, mieszczaca się w budynku będącym rekonstrukcją zabytkowego XVIII-wiecznego budynku potocznie nazywanego „Zajazdem”.
Wśród najcenniejszych eksponatów, które przez pierwsze lata udało się pozyskać były między innymi: dokument stanowiący reprodukcję Jana Matejki, który podczas pobytu w Muszynie uwiecznił zabudowę drewnianą w Rynku, fotografie oryginalnych strojów regionalnych, warsztat tkacki z XVI wieku wykonany bez użycia gwoździ oraz latarnię nocnego stróża, który podczas obchodu wygrywał na rogu godziny. W muzeum znajduje się ekspozycja poświęcona historii „Państwa Muszyńskiego”. Można w nim zobaczyć pamiątki po dawnych starostach, mieszczanach muszyńskich, Łemkach oraz Żydach zamieszkujących ten region. Muzeum posiada bogate zbiory historyczne i etnograficzne, a także cenne eksponaty, skrzynie mieszczańskie, militaria i judaiki.
Znajduje się tu również sala poświęcona sztuce nieprofesjonalnej z pracami Nikifora na czele oraz dzieła sztuki miejscowych artystów. Terminem „państwo muszyńskie” określano, usytuowany na terenie Sądecczyzny, zespół dóbr biskupstwa krakowskiego, który obejmował miasteczka Muszynę i Tylicz wraz z przyległymi wsiami, gdzie Muszyna pełniła rolę centrum administracyjnego. Dla wymienionego wyżej kompleksu dóbr w źródłach i literaturze spotykamy szereg innych określeń, takich jak: kres muszyński, kres biskupi, starostwo muszyńskie, lub państwo biskupie, czy też „Biskupszczyzna”.
W muzeum znajduje się sala konferencyjna gdzie odbywają się lekcje muzealne, koncerty kameralne, spotkania poetyckie, wernisaże, konferencje i inne spotkania mające na celu przede wszystkim „upamiętniać” i „pamiętać”.
Ekspozycja muzeum aktualnie zajmuje cztery izby. Wśród zbiorów znajdują się:
- zbiory związane z historią Muszyny i Państwa Muszyńskiego oraz jego mieszkańców,
- zbiory związane z tutejszymi społecznościami: łemkowską i żydowską,
- zbiory sztuki nieprofesjonalnej oraz współczesnej (prace m.in. Władysława Chajca, Edmunda Cieczkiewicza, Aleksandra Jurkiewicza i Kazimierza Kwiatkowskiego).
Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest bezpłatny.
Źródło: wikipedia.pl / visitmalopolska.pl
Muzeum Regionalne w Muszynie powstało w 1958 roku jako „Muzeum Pamiątek Muszyny-Zdroju”. Od 1968 roku patronat nad nim objął Oddział PTTK w Krynicy-Zdroju, który zarządzał placówką do 2008 roku. Mieściło się w budynku dawnego zajazdu (karczmy), należącego niegdyś do podzamkowego zespołu dworskiego, położonego przy ul. Antoniego Kity 26. Funkcję karczmy pełnił on jeszcze w latach 30. XX wieku. Z uwagi na stan techniczny, obiekt został rozebrany w 2009 roku, a następnie zrekonstruowany w innej lokalizacji i ponownie oddany do użytku w lipcu 2010 roku.
Źródło: wikipedia.pl
Godziny otwarcia Muzeum Regionalnego w Muszynie:
- wtorek: 10.00 - 15.30
- środa - sobota: 10:00 - 17:00
- niedziela: 13:00 - 17:00
Inne obiekty znajdujące się w:
Uzdrowisko Muszyna
- Baseny odkryte "Zapopradzie" w Muszynie
- Mofeta im. prof. Henryka Świdzińskiego w Złockiem
- Muzeum Regionalne PTTK w Muszynie
- Ogrody Biblijne w Muszynie
- Park Kultury i Dawnego Rzemiosła w Muszynie
- Park Rodzinny w Muszynie
- Park Zdrojowy "Zapopradzie" w Muszynie
- Pijalnia "Antoni" w Muszynie
- Pijalnia "Cechini" w Muszynie
- Pijalnia "Milusia" w Muszynie
- Pijalnia "Ratuszowa" w Muszynie
- Wieża widokowa w Muszynie
- Zdrój "Anna" w Muszynie
- Zdrój "Graniczne" w Muszynie
- Zdrój "Grunwald" w Muszynie
- Zdrój "Józef" w Muszynie
- Zdrój "Marcin" w Złockiem (Muszyna)
- Zdrój "Maryja" w Muszynie
- Zdrój "Wapienne" w Muszynie
- Źródło "Na Mokradłach" w Złockiem
- Źródło "Oddech Diabła" w Złockiem
- Źródło "Pod Szalone" w Muszynie
- Źródło "U Jawora" w Złockiem