Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

Data powstania obiektu: 27.04.2012 r.

Ideą powołania Centrum Kultury Śląskiej było stworzenie miejsca integrującego społeczność Regionu oraz promowanie jego tradycji, historii i wszelkiego rodzaju przejawów działalności artystycznej i naukowej zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Formalnie Centrum zostało utworzone 27 kwietnia 2012 r., tj. w dniu podjęcia uchwały Rady Powiatu w Tarnowskich Górach o powołaniu instytucji kultury pod tą właśnie nazwą. Praktycznie CKŚ działa od 1 stycznia 2013 r., ale w rzeczywistości życie kulturalne Centrum rozpoczęło się 1 marca 2013 r., czyli od chwili, kiedy wypełnił się skład osobowy Instytucji.

Jako miejsce krzyżowania się i wzajemnego przenikania różnych wpływów, Śląsk jest przestrzenią wyróżniającą się swą wielokulturowością, którą chcemy wydobywać i pielęgnować. Chcemy, żeby „śląskie dawało do myślenia”. Naszym pragnieniem jest połączenie tradycji kulturalnej i intelektualnej Śląska z nowoczesnym spojrzeniem na sztukę i rolę kultury w dniu dzisiejszym. Dlatego też Centrum Kultury Śląskiej stoi otworem także dla środowiska młodych twórców.

Oferta i zakres działalności CKŚ są zakrojone na szeroką skalę i obejmują między innymi wystawy stałe i tymczasowe, wernisaże, warsztaty edukacyjne, prelekcje multimedialne, sesje śląskoznawcze z udziałem przedstawicieli świata nauki i środowisk artystycznych, wykłady, spotkania z wybitnymi osobowościami, koncerty, działalność wydawniczą i naukową, imprezy rekreacyjno-edukacyjne oraz konferencje. Budynek Centrum jest do tych zadań przygotowany, albowiem dysponujemy odpowiednim zapleczem w postaci znakomicie zabezpieczonych sal wystawowych i konferencyjnych. Centrum Kultury Śląskiej to idealne połączenie przeszłości z nowoczesnością i funkcjonalnością.

Dużym atutem Centrum Kultury Śląskiej jest jego położenie i dogodny dojazd. Pałac znajduje się w pobliżu Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice, autostrady A1 oraz połączenia dróg ekspresowych S1 i S11. Nie bez znaczenia są także turystyczne walory powiatu tarnogórskiego, jak Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach (obiekt wpisany na listę UNESCO) czy szlak pałaców i zamków: Świerklaniec – Rybna – Brynek – Kamieniec – Szałsza – Stare Tarnowice.

Po prawie pięciu latach działalności Centrum zyskało już reputację instytucji oferującej bardzo ambitne i stojące na najwyższym poziomie projekty artystyczne i edukacyjne, przyciągające ludzi nie tylko z okolicy, ale i z dalszych zakątków naszego regionu, a nawet spoza Polski.

Źródło: cekus.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Parkowa 1
42-620 Nakło Śląskie
Tel.: 32 441 60 28
Fax: 32 441 60 28
Tel. kom.: 505 802 207
place
50.438814, 18.900502Skopiowano do schowka
N50º26'19.73", E18º54'1.807"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.