Skansen maszyn parowych w Tarnowskich Górach
Skansen maszyn parowych znajduje się przy zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach tj. przy ul. Szczęść Boże 52. Dotrzemy do tego miejsca od strony Tarnowskich Gór lub Bytomia droga krajową nr 11 (ul. Józefa Korola), z której to drogi należy skręcić w ul. Główną (drogowskazy na Zabytkową Kopalnię w Tarnowskich Górach). Podążamy do końca ul. Głównej, która przechodzi w ul. Leopolda Staffa a następnie w ul. Szczęść Boże. Po przejechaniu ok. 300 metrów ul. Szczęść Boże po prawej stronie odnajdziemy Zabytkową Kopalnię Srebra.
Wokół budynku zabytkowej kopalni srebra rozlokowano Skansen Maszyn Parowych. Jest tu też punkt gastronomiczny, sala kinowo-konferencyjna, stoisko z minerałami i pamiątkami.
Zabytkową Kopalnię Srebra można zwiedzać:
- codziennie od poniedziałku do niedzieli w godz. od 9.00 do 15.00
- czerwiec, lipiec, sierpień od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 15.00, a w soboty i niedziele od 9.00 do 17.00
Skansen jest nieczynny: 1 stycznia, pierwsze święto Wielkanocne, Święto Bożego Ciała, 1 i 11 listopada, 24 - 26 grudnia, 31 grudnia.
Lokalizacja skansenu nawiązuje do historii górnictwa Tarnogórskiego, którego decydującym elementem jego dynamicznego rozwoju w XIX w. było wprowadzenie do przestarzałych metod odwadniania nowoczesnej techniki parowej. W latach 1788-1804 sprowadzono do tarnowskich gór 8 maszyn parowych, które do 1834 roku pompowały wodę z 17 szybów. Docelowym stosowaniem pomp owych było wydrążenie rozległej sieci chodników i skrócenie terminu wdrożenia sztolniowego systemu odwadniania wyrobisk górniczych. Z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przy partnerskim współdziałaniu resortów gospodarki wyeksponowano w latach 1976-1999 na terenie skansenu 32 zabytkowe maszyny parowe z lat 1884-1954.