Muzeum w Tarnowskich Górach

Nr w rejestrze zabytków:
291 z 12.03.1950; 609/66 z 15.04.1966
Data powstania obiektu: 1958 r.
Opis

Muzeum w Tarnowskich Górach jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Gmina Tarnowskie Góry, a którego zbiory liczą blisko 10 tys. eksponatów. Oprócz wystaw stałych i czasowych Muzeum organizuje liczne wydarzenia kulturalne, a także prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą i edukacyjną. Instytucja rozpoczęła swoją działalność w 1958 roku. Placówka składa się z czterech działów: Etnografii, Historii, Sztuki oraz Naukowo-Oświatowego. 

Wśród posiadanych eksponatów w kolekcji na szczególną uwagę zasługują:

  • Bractwo strzeleckie – zbiór pamiątek jednej z najstarszych tarnogórskich organizacji, czyli Bractwie Strzeleckim, które powstało w 1780 r. i istniało nieprzerwanie do 1939 r., a swoją działalność wznowiło w 1997 r.;

  • Cyna XVII – początek XX w. – to ponad 130 wyrobów, głównie śląskich rzemieślników, ale także pochodzących z innych regionów i krajów, m.in. talerze, dzbany, kufle, lichtarze, wazy, miarki, a także trzy wilkomy i zawieszki z wilkomów tarnogórskich cechów;

  • Malarstwo europejskie – to zespół dwudziestu obrazów datowanych na XVI – początek XX w., głównie dzieł malarstwa flamandzkiego, holenderskiego i włoskiego. Kolekcja ta została zakupiona do muzeum w latach 1965–1966 i pochodzi ze zbiorów ks. infułata dr Michała Lewka, wieloletniego proboszcza kościoła parafialnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Kolekcja znajduje się w reprezentacyjnej sali renesansowej z polichromowanym, XVII-wiecznym stropem;

  • „Sobiesciana w zbiorach muzeum” – to jedna z najcenniejszych kolekcji muzeum, nawiązująca do postaci króla Jana III Sobieskiego, który zatrzymał się w Tarnowskich Górach podczas marszu na Wiedeń w sierpniu 1863 r.

Kolekcje muzealne prezentowane są szerszej publiczności na trzech wystawach stałych oraz na wystawach czasowych. Do pierwszej grupy należą:

  • „Z dziejów Tarnowskich Gór – na której prezentowane są eksponaty związane z pradziejami i okresem średniowiecza, w tym przedmioty odnalezione przez archeologów, pochodzące ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (m.in. informacje o historii miasta, Donnersmarckach, eksponaty związane z winiarnią „Sedlaczek”, apteką „Pod Białym Aniołem”, fabryką mydła „Lukasik”, tarnogórskim hotelarstwem i gastronomią, historią górnictwa i hutnictwem, rzemiosłem, działalnością tarnogórskiego kościoła katolickiego, gmin protestanckiej i żydowskiej, koleją żelazną oraz organizacjami i stowarzyszeniami tarnogórskimi istniejącymi w mieście);

  • Jan III Sobieski – ekspozycja została przygotowana w nawiązaniu do przemarszu przez Tarnowskie Góry wojsk i króla w drodze na Wiedeń. Ekspozycja zaaranżowana jest tak, by przypominała wnętrze namiotu tureckiego i prezentuje m. in.: XVIII-wieczne portrety króla, XIX-wieczne miniatury portretowe, liczne grafiki, medale i plakiety wybite z okazji 200., 250. i 300. rocznicy wiktorii wiedeńskiej, medale z okresu panowania Sobieskiego, medale związane z królewskimi potomkami, cenne eksponaty z czasów Sobieskiego (zbroje, broń, fragmenty strojów, starodruki i wydawnictwa);

  • Kultura ludowa ziemi gwarków – ukazuje najbardziej charakterystyczne elementy kultury ludowej rejonu tarnogórskiego pod koniec XIX w. i na początku XX w., poprzez prezentację strojów ludowych, wnętrza mieszkalnego oraz sprzętów i narzędzi stanowiących podstawowe wyposażenie gospodarstw chłopskich.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Historia Muzeum w Tarnowskich Górach sięga okresu dwudziestolecia międzywojennego. W 1938 r. bowiem burmistrz miasta, Fryderyk Antes, zwrócił się z odezwą do społeczeństwa o gromadzenie zbiorów dla przyszłego muzeum. Niestety prace zmierzające do jego otwarcia przerwał wybuch II wojny światowej. W 1954 r. do życia powołane zostało Stowarzyszenie Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej (późniejsze Stowarzyszenie Miłośników Ziem Tarnogórskiej), którego jednym ze statutowych celów było utworzenie kopalni-muzeum i regionalnego muzeum górniczo-geologicznego. Wówczas zdecydowano się na przeprowadzenie remontu Domu Sedlaczka i właśnie w nim otwarto pierwszą ekspozycję. Miało to miejsce w 1958 r.

Działalność tarnogórskiego muzeum była wielokrotnie nagradzana w konkursie na „Najciekawsze wydarzenie muzealne roku”. Placówka otrzymała także wiele wyróżnień, m.in. Sybillę 2000 za publikację „Historia Tarnowskich Gór”.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Godziny otwarcia

Muzeum w Tarnowskich Górach czynne jest w godzinach:

  • Poniedziałek: zamknięte
  • Wtorek: 10:00 – 16:00
  • Środa: 10:00 – 16:00
  • Czwartek: 10:00 – 16:00
  • Piątek: 10:00 – 16:00 (zwiedzanie bezpłatne)
  • Sobota: 10:00 – 15:00
  • Niedziela: 12:00 – 17:00

 

Zaktualizowano 24 dni temu

Dane teleadresowe

Rynek 1
42-600 Tarnowskie Góry
Tel.: +48 32 285 26 07
place
50.444191, 18.854813Skopiowano do schowka
N50º26'39.088", E18º51'17.327"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Dni bezpłatnego wstępu

Piątek

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.