Figurka Matki Boskiej z Lourdes w Ojcowie
W Ojcowskim Parku Narodowym występuje mnóstwo skał i skałek o przedziwnych kształtach i intrygujących nazwach. Pod jedną z nich, noszącą miano „Prałatki” zbudowano słynną Kaplice na Wodzie, ale w samym masywie skałki warto zobaczyć jeszcze jedną miejscową ciekawostkę. Na lewym brzegu Prądnika, pomiędzy wspomnianą kaplicą a zajazdem „ Zazamcze” zauważymy wydrążoną w skale grotą. Stoi w niej figurka Matki Boskiej z Lourdes. Ustawiono ją w 1904 r. dla uczczenia 50 rocznicy ogłoszenia przez Piusa X dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Nieco ponad sto lat później otoczenie groty zostało uporządkowane i odnowione.
U stóp Matki Boskiej przytwierdzono dwie marmurowe tablice. Na jednej czytamy „Pamiątka 50 letniego/ Jubileuszu Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej/ 1854-1904/ Uzdrowienie Chorych/ Módl się za nami”. Na drugiej: „W 150 rocznicę Objawienia Matki Bożej w Lourdes/ w roku powstania parafii Ojców Grodzisko/ powierzając się opiece Matki Bożej i św. Józefa/ Parafianie. AD 2008”. Do figury prowadzi betonowy mostek nad Prądnikiem. Z kamienia wymurowano starannie kilka schodków, podstawy ławek i kwietniki.
Po odwiedzeniu tego miejsca kultu warto też zatrzymać się na chwilę dosłownie parę metrów dalej. Po tej samej stronie drogi z Ojcowa do Pieskowej Skały znajduje się skromna mogiłka. Jej zarys zaznaczono płotkiem wykonanym z cienkich pni brzozy. Brzozowy jest także krzyż. Mała tabliczka przykręcona do omszałego kamienia informuje: „Ś†P/Tu spoczywają bracia/ Władysław Zdulski lat 17/ Piotr Zdulski lat 7/ Pokój Ich Duszom/Zginęli tragicznie w Ojcowie – Zazamczu/ od wybuchu pocisku artyleryjskiego/ który uderzył w ich dom/ dnia 20 listopada 1914 roku/ podczas Pierwszej Wojny światowej”
Źródło: polskaniezwykla.pl