Pozycja polowa "Czat na Brynicy" - 4. Schron polowy
Schron przeznaczony na jedno stanowisko ckm o strzelnicy skierowanej prawostronnie do ognia bocznego. Typowy schron żelbetowy o klasie odporności B (Instrukcja saperska. Umocnienia polowe. Część III. Zeszyt III).
Znajdując się na moście drogowym na rzecze Brynica, na granicy miejscowości Brynica i Ożarowice odnajdujemy polną drogę na południe z prawej strony rzeki. Po przejechaniu około 200 m czeka nas przeprawa przez rzekę (znajduje się tutaj wybetonowany bród przez rzekę). Po przedostaniu się na drugą stronę rzeki kierujemy się na południe dalej polną drogą. Po przejechaniu kilkuset metrów i wjechaniu na szczyt wzgórza odnajdujemy po prawej stronie dobrze ukryty wśród drzew schron.
Do schronu tego można dotrzeć również od sąsiedniej miejscowości o nazwie Niezdara.
Schron został wybudowany latem 1939 r. Znajduje się w miejscowości Ożarowice i wchodzi on w skład pozycji zwanej Czatem nad Brynicą, który jest częścią linii umocnień z II Wojny Światowej o nazwie Obszar Warowny Śląsk.
Nie brał udziału w walkach we wrześniu 1939 r., ani też w latach późniejszych.
Źródło: M. Sindera, Odcinek od Przeczyc (...) do Wymysłowa [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 42-45
Inne obiekty znajdujące się w:
Obszar Warowny "Śląsk" - Pozycja polowa "Czat na Brynicy"
- Pozycja polowa "Czat na Brynicy" - 1. Schron polowy
- Pozycja polowa "Czat na Brynicy" - 2. Schron polowy
- Pozycja polowa "Czat na Brynicy" - 3. Schron polowy
- Pozycja polowa "Czat na Brynicy" - 4. Schron polowy
- Pozycja polowa "Czat na Brynicy" - 5. Schron polowy
- Pozycja polowa "Czat na Brynicy" - Umocniony wiadukt kolejowy