Pozycja polowa "Czat na Brynicy" - 5. Schron polowy

Data powstania obiektu: 1939 r.
Opis

Schron przeznaczony na dwa stanowiska ckm o strzelnicach do ognia bocznego. Typowy schron żelbetowy o klasie odporności B (Instrukcja saperska. Umocnienia polowe. Część III. Zeszyt III).

Znajdując się na moście drogowym na rzecze Brynica, na granicy miejscowości Brynica i Ożarowice odnajdujemy polną drogę na południe z prawej strony rzeki. Po przejechaniu około 200 m czeka nas przeprawa przez rzekę (znajduje się tutaj wybetonowany bród przez rzekę). Po przedostaniu się na drugą stronę rzeki kierujemy się na południe dalej polną drogą. Po przejechaniu kilkuset metrów i wjechaniu na szczyt wzgórza mijamy po prawej stronie dobrze ukryty wśród drzew schron nr 4 i podążamy dalej drogą jeszcze jakieś 300 m, aby odnaleźć drogę skręcającą w prawo. Podążamy tą drogą kilkaset metrów a następnie skręcamy zgodnie z drogą w prawo, aby po przejechaniu kolejnych 100 metrów ujrzeć z prawej strony dobrze widoczny schron.

Do schronu tego można dotrzeć również od sąsiedniej miejscowości o nazwie Niezdara.

Historia

Schron został wybudowany latem 1939 r. Znajduje się w miejscowości Ożarowice i wchodzi on w skład pozycji zwanej Czatem nad Brynicą, który jest częścią linii umocnień z II Wojny Światowej o nazwie Obszar Warowny Śląsk.

Nie brał udziału w walkach we wrześniu 1939 r., ani też w latach późniejszych.

Źródło: M. Sindera, Odcinek od Przeczyc (...) do Wymysłowa [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 42-45

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Tarnogórska
42-625 Ożarowice
place
50.4608645, 18.9905709Skopiowano do schowka
N50º27'39.112", E18º59'26.055"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.