Galeria Rzeźb Witold Biedroń w Przyrowie

Opis

Galeria Witolda Biedronia jest tak niezwykła, jak jej twórca. Z wykształcenia instruktor organizacji kulturalnego wypoczynku, studiował w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Przez lata prowadził Gminny Ośrodek Kultury w rodzinnej miejscowości. Był górnikiem, budowlańcem, akwizytorem, referentem. Do 1989 r. kierował Domem Kultury w Przyrowie – trudno chyba o bardziej różnorodny życiorys.

Obecnie prowadzi galerię, w której pokazuje swoje prace, przede wszystkim małe rzeźby w drewnie – realne i legendarne postaci z życia wsi, akty, i inne. Jego autorstwa była m.in. statuetka – nagroda w konkursie na „Jurajski Produkt Roku”. Artysta uczestniczy w konkursach i wystawach twórczości ludowej, w aukcjach charytatywnych (na jedną z nich wyrzeźbił sylwetkę Adama Małysza). Audycję o nim zrealizowała lokalna telewizja z Radomska, tekst o rzeźbiarzu z Przyrowa znalazł się w wydawanym w Hamburgu periodyku dla Polonii na całym świecie „Listy z daleka”.

Wśród jego prac są zarówno popularne aniołki czy ludowe płaskorzeźby, ale są i dzieła unikalne. W jego pracowni można bowiem spotkać m.in. ks. Kordeckiego, Kmicica czy Zagłobę. Inspiracją tych ostatnich jest oczywiście „Potop” Henryka Sienkiewicza, jedna z ulubionych lektur dzieciństwa Witolda Biedronia. Fascynacja książką i jej postaciami przerodziła się w projekt stworzenia figur postaci „Potopu”, co zbiegło się z 350 rocznicą obrony klasztoru jasnogórskiego przed Szwedami. Cykl książkowych bohaterów to spełnienie marzeń artysty. Z lipowego drewna, w którym głównie rzeźbi, stworzył figury Matki Boskiej, o. Kordeckiego, obrońcy sanktuarium, Kmicica, Zagłoby z beczką i Wołodyjowskiego tnącego szablą Tatara. Wszystkie są wiernym odwzorowaniem historycznych postaci. W sumie powstało ich kilkadziesiąt, ale niektóre z nich zostały sprzedane.

Artysta jest bardzo związany z Przyrowem, również dlatego, iż przez kilkanaście lat prowadził tutejszy ośrodek kultury, który funkcjonuje od 1975 r. Do jego głównych zadań należy:

  • organizowanie konkursów, wystaw, koncertów i spotkań,

  • organizowanie i prowadzenie imprez rozrywkowych, turystycznych i sportowych,

  • prowadzenie wypożyczania kostiumów, rekwizytów, sprzętu nagłaśniającego będącego na wyposażeniu placówki,

  • organizowanie imprez zleconych (okolicznościowe, rodzinne, obrzędowe),

  • prowadzenie kółek, ognisk i zespołów artystycznych.

To właśnie m.in. za sprawą Witolda Biedronia, życie kulturalne Przyrowa stało się bogate i różnorodne. Z najwyższą starannością dbał on o krzewienie kultury wśród mieszkańców i popularyzowanie lokalnych tradycji. Już za jego czasów funkcjonowały przy Gminnym Ośrodku Kultury znane w całym województwie śląskim zespoły artystyczne, w tym sztandarowe „Przyrowianki”. Dzięki zaangażowaniu Biedronia, wiele z nich odnosiło sukcesy w licznych konkursach i przyczyniało się do promowania Przyrowa.

Między innymi z tego powodu Witold Biedroń jest w gminie uznawany za ważną osobowość życia publicznego. Na 640-lecie miasteczka przygotował specjalną panoramę historyczną składającą się z sześciu reliefowych plansz, każda o wysokości ponad 3 m i szerokości ok. 50 cm. Uroczysta prezentacja pomnika-rzeźby przedstawiającego sześć scen z 640-letniej historii Przyrowa miała miejsc 16 marca 2009 r., dokładnie 640 lat po tym, jak król Kazimierz Wielki nadał miastu przywilej lokacyjny.

Galeria Witolda Biedronia jest z pewnością miejscem, które warto odwiedzić. Nie tylko z uwagi na niezwykłe dzieła sztuki, które można tutaj obejrzeć, a także zakupić, ale również dla samego spotkania z artystą, który jest niewyczerpanym źródłem wiedzy o Przyrowie i jego okolicach.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Uwagi

Galeria jest ogólnodostępna. Na jej zwiedzanie najlepiej jest umówić się telefonicznie.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Świętego Mikołaja 15
42-248 Przyrów
Tel.: +48 34 355 42 50
place
50.800656, 19.528523Skopiowano do schowka
N50º48'2.362", E19º31'42.683"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.