Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku
Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku – muzeum regionalne otwarte w 2008 w dworku Krasińskich z inicjatywy władz gminy. Nowo powstała placówka podlega bezpośrednio UG w Janowie oraz Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Zygmunta Krasińskiego jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Gmina Janów. Zgodnie ze statutem, jego cele są następujące:
- gromadzenie zabytków i materiałów dokumentacyjnych z zakresu historii, historii sztuki, kultury, etnografii oraz przyrodoznawstwa związanych z regionem;
- inwentaryzowanie, katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów oraz materiałów dokumentacyjnych;
- przechowywanie gromadzonych zabytków w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo oraz magazynowanie ich w sposób dostępny dla badań naukowych;
- zabezpieczenie i konserwacje zgromadzonych zbiorów;
- urządzanie wystaw;
- prowadzenie działalności edukacyjnej;
- współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami naukowymi realizującymi podobne cele i zadania, związane z ochroną dziedzictwa kulturowego;
- prowadzenie działalności artystycznej oraz podejmowanie innych przedsięwzięć promujących muzeum i jego zbiory;
- zapewnienie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji.
Muzeum, jak jego nazwa wskazuje, jest poświęcone życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych twórców literatury polskiej – Zygmuntowi Krasińskiemu. Eksponowane są w nim prywatne przedmioty poety, meble pałacowe, obrazy i pianino marki ERARD wybierane w Paryżu dla muzy Krasińskiego – Delfiny Potockiej, przez Fryderyka Chopina, a także pierwsze wydania niektórych utworów Zygmunta Krasińskiego, portrety poety i członków jego rodziny (w tym portrety Elżbiety Krasińskiej i Wincentego Krasińskiego pędzla F. Winterhaltera, zbiorowy portret dzieci poety, rysunkowy portret Zygmunta Krasińskiego w wieku dziecięcym) oraz drobne przedmioty użytkowe.
Parterowy dworek, w którym znajduje się muzeum, reprezentuje styl klasycystyczny. Został wzniesiony na planie prostokąta o dziewięcioosiowej elewacji frontowej z gankiem wspartym na dwóch parach kolumn toskańskich. Budynek kryty jest dachem naczółkowym, podbitym gontem. Stanowi on element zespołu pałacowo-parkowego, w którym na terenie pięknego parku w stylu angielskim znajduje się również pałac Krasińskich (Raczyńskich), stanowiący obecnie siedzibę Zarządu Jurajskich Parków Krajobrazowych.
Pomimo, iż zarówno pałac, jak i dworek są zaniedbane, nadal na niejednym mogą zrobić niesamowite wrażenie.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Po wojnie w dworku Krasińskich mieszkali m.in. nauczyciele Technikum Rolniczego, które działało w sąsiednim pałacu Raczyńskich. Następnie istniało tu Muzeum Biograficzne im. Zygmunta Krasińskiego, będące jednym z oddziałów Muzeum Częstochowskiego (1985–2007).
Po 2007 obiekt był w dość złym stanie, co niepokoiło władze gminy Janów. Jednak z prawnego punktu widzenia nie mogły wydawać pieniędzy na remont zabytku. Ostatecznie Muzeum Częstochowskie zwróciło dworek skarbowi państwa, a ten przekazał go w użytkowanie samorządowi terytorialnemu (2007). Następnie gmina wyremontowała dworek i otworzyła w nim muzeum regionalne.
Źródło: wikipedia.pl