Pozycja "Tarnowskie Góry" - Schron nr 6

Opis

Schron przeznaczony na dwa stanowiska ckm o strzelnicach do ognia bocznego. Typowy schron żelbetowy o klasie odporności B (Instrukcja saperska. Umocnienia polowe. Część III. Zeszyt III).

Jadąc drogą nr 11 (Tarnowskie Góry - Bytom) w kierunku na Bytom skręcamy w lewo z ul. Korola w ul. Radzionkowską, kierując się w kierunku na Radzionków. Podążamy tą drogą przez około 2 km i gdy skończą się zabudowania wzdłuż drogi skręcamy w lewo w polną drogę nieco pod górkę. Jedziemy tą drogą jeszcze około 200 metrów i w tym miejscu znajduje się zatoczka, gdzie możemy swobodnie zostawić samochód. Droga ta prowadzi do wojskowego obiektu, gdzie znajduje się stacja radarowa. My jednak podążamy w lewo na zachód wzdłuż krawędzi pola uprawnego. Po około 300 metrach z lewej strony napotkamy zarośnięty krzakami schron nr 6.

Schron jest zarośnięty i przez to trudno dostępny, w związku z tym nie jest zaśmiecony ani też mocno zdewastowany. Zaleca się jednak ostrożność przy zwiedzaniu wnętrza i okolic schronu szczególnie wiosną i latem, gdy schron jest bardzo zarośnięty.

Historia

1 września 1939 r. granicę od strony Pyskowic przekroczyła 68 DP pod dowództwem płk Brauna oraz współdziałające z nią jednostki Grenzwacht (straży granicznej). Polskie oddziały po wykonaniu zaplanowanych zniszczeń na przedpolu i wycofaniu placówek straży granicznej już w godzinach rannych musiały odpierać atak Niemców skierowany z zachodu na miasto. Był on wspomagany przez artylerię i lotnictwo, które atakowało cele wskazywane przez dywersantów. W ciągu dnia obrona polska odparła kilkakrotnie ponawiane ataki, biorąc do niewoli wielu jeńców. Po zmroku, w związku z groźbą otoczenia miasta od północy przez pododdziały niemieckiej 2 Dywizji Lekkiej dowódca Grupy Operacyjnej "Śląsk" gen. Sadowski nakazał opuszczenie pozycji i wycofanie się za linię fortyfikacji O. W. "Śląsk".

Ostatni ze schronów, wykonanych według instrukcji saperskiej, znajduje się na stoku wzgórza na terenie sadów ok. 200 m od drogi z Piekar Rudnych do Radzionkowa. Wyróżnia go nietypowe umieszczenie lewej (południowej) strzelnicy, umieszczonej około 20 cm wyżej od przewidywaną instrukcją, prawdopodobnie dla zwiększenia możliwości prowadzenia ostrzału. W roku 1944 schron włączono w strukturę niemieckiej linii obronnej b2, której umocnienia złożone z prefabrykowanych schronów, tzw. "kochbunkrów" (niem. Kochbunker), można znaleźć w jego sąsiedztwie. Badania terenowe nie przyniosły informacji o kolejnych schronach bojowych tego typu znajdując się w budowie, lecz nie można wykluczyć, że wszelkie ślady prac tego typu, prowadzonych np. na zachodnim skraju miasta, zostały już zatarte.

Źródło:

  • J. Sadowski, P. Skupień, Pozycja "Tarnowskie Góry". Fortyfikacje na terenie powiatu tarnogórskiego[w:] "Forteca" nr 9
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Knosały
41-922 Radzionków
place
50.4173594, 18.8890171Skopiowano do schowka
N50º25'2.494", E18º53'20.462"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.