Dwór pocysterski w Rybniku-Stodołach
603/36 z 17.03.1966
Późnobarokowy zabytkowy dworek, pomimo, iż posiada wielką wartość historyczną, nie stanowi kulturalnej atrakcji Rybnika. Jego stan pozostawia bowiem wiele do życzenia. Jego historia sięga 1734 r., kiedy to został wzniesiony przez zakon cystersów z pobliskich Rud Raciborskich. W 1774 r. w czasie przebudowy jego wnętrza zostały ozdobione dekoracją malarską autorstwa samego Franciszka Sebastiniego.
Budynek jest murowany, z cegły, pierwotnie potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta. Budowla posiada dwie kondygnacje, jest nakryta dachem mansardowym z powiekami. Fasada jest siedmioosiowa, z niewielkim, centralnie umieszczonym portykiem. Elewacje zachowały ślady podziałów pilastrami oraz obramienia okienne na pierwszym piętrze.
Dwór wraz z otaczającymi go budynkami gospodarczymi jest wykorzystywany przez Ośrodek Jeździecki „Indeks”. Wnętrza zabytku są zdewastowane, właściciel bowiem nie dba o nie w należyty sposób. Zdobiące wnętrza dworku freski zostały niestety kilka lat temu odspojone od sufitów. Niewiele więc pozostało z pięknego niegdyś założenia.
Na koniec warto wspomnieć kilka słów o ośrodku jeździeckim, który zajmuje obecnie zabytkowy dworek, jego oferta może być bowiem dla wielu osób ciekawa. Jest to ośrodek prywatny, specjalizujący się w jeździectwie rekreacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Powierzchnia zajmowana przez ośrodek to 3,5 ha w części stajenno-sportowej oraz 2,2 ha w części zajmowanej przez parkury: piaskowy i trawiasty, z parkingami i urządzeniami dodatkowymi (budynek sędziowski, trybuny, miejsca na zaplecze zawodów). Placówka oferuje atrakcje w postaci indywidualnie uzgodnionych zgodnie z potrzebami klienta programów obejmujących jazdy konne, wyjazdy wozami taborowymi, kuligi, ogniska, spływy kajakowe, etc. Na potrzeby indywidualne, przejażdżki, śluby, uroczystości rodzinne i inne posiada w swojej ofercie bryczkę, a przy większej ilości chętnych gości 18-osobowy wóz taborowy. Dla zainteresowanych istnieje możliwość organizowania sesji fotograficznych i filmowych przy wykorzystaniu terenów i sprzętu będącego w dyspozycji ośrodka wraz z możliwością wynajęcia koni pod opieką instruktorów i obsługi ośrodka. Dla zainteresowanych rozwijaniem wiedzy o koniach proponuje udział w organizowanych na zamówienie zajęciach związanych z tematyką hipiczną i jeździectwem, a dla tych, którzy chcą podnosić swoje umiejętności jeździeckie istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach tzw. klinikach, organizowanych z udziałem uznanych trenerów zarówno w zakresie ujeżdżenia, jak też skoków przez przeszkody. Placówka organizuje ponadto lekcje nauki jazdy konnej, jazdy dla niepełnosprawnych, zajęcia hipoterapii, jazdy terenowe, rajdy, przejażdżki wozem taborowym oraz kursy i szkolenia. Posiada także specjalną ofertę dedykowaną dla szkół i przedszkoli.
W planach rozwoju ośrodka znajduje się budowa nowych stajni na ok. 50 boksów, budowa hali rozprężalni umożliwiającej prowadzenie zajęć w okresie zimowym dla wszystkich chętnych, budowę nowych parkurów treningowych, toru crossowego do WKKW oraz toru treningowego dla powożenia. Niestety w planach nie ma żadnych inwestycji związanych z przywróceniem zabytkowego pocysterskiego dworku do stanu jego świetności.
Źródło: peuk.fiiz.pl