Drewniana kaplica pw. Serca Jezusowego w Rychwałdzie

Nr w rejestrze zabytków:
A-530/87 z dnia 3 listopada 1987
Data powstania obiektu: 1757 r.
Opis

Drewniana kaplica w Rychwałdzie wzniesiona została w 1757 roku, a jej historia w interesujący sposób związała się z okolicznymi kościołami. Obiekt ten zbudowano z materiału rozbiórkowego, pochodzącego ze starego kościółka w Gilowicach (wzniesionego w roku 1635). Niedługo później w samym Rychwałdzie, gdzie również istniała drewniana świątynia (wzniesiona w XVI wieku), rozwinął się kult znajdującego się w nim obrazu Matki Bożej (zatwierdzony biskupim dekretem w 1658 r.). Gdy liczba pielgrzymów stawała się coraz większa, w połowie XVIII stulecia postanowiono wybudować w Rychwałdzie nową, murowaną świątynię. Zdecydowano się wówczas na szczególnego rodzaju przenosiny. Stary, drewniany kościół z Rychwałdu przeniesiono do pobliskich Gilowic (gdzie znajduje się do dzisiaj). Natomiast dotychczasowy kościół gilowicki rozebrano, a z uzyskanego w ten sposób drewna wzniesiono kaplicę w Rychwałdzie. Kaplica, nosząca wezwanie Serca Pana Jezusa, jest budowlą orientowaną, o konstrukcji zrębowej. Przykryta jest obecnie blaszanym dachem, nad którym wznosi się wieżyczka sygnaturki, zwieńczona stożkowym, blaszanym hełmem z latarnią. Budynek, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, jest zamknięty trójbocznie. W 1856 roku był remontowany. W latach PRL, gdy władze usunęły lekcje religii ze szkół, kaplica przez pewien czas służyła jako salka katechetyczna. Potem, przez pewien czas niszczejąca, została wyremontowana w 2011 roku. Nie posiada wewnątrz wyposażenia.

Źródło: slaskie.travel

Historia

Drewniany kościółek w Gilowicach wzniesiono w 1635. Z kolei w 1658 w Rychwałdzie został uznany za cudowny i stał się przedmiotem kultu obraz Matki Bożej, znajdujący się w miejscowym drewnianym kościele, konsekrowanym w 1547. W związku z coraz większą liczbą przybywających tam pielgrzymów w połowie XVIII wieku postanowiono wybudować w Rychwałdzie nowy, większy murowany kościół. Konsekrowano go w 1756.

Stary drewniany kościół został przeniesiony do sąsiednich Gilowic, gdzie stoi do dziś, pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła.

Tymczasem stary kościółek gilowicki rozebrano, a z jego materiału rozbiórkowego wzniesiono kaplicę Serca Pana Jezusa w Rychwałdzie. Z użytych materiałów drewno ścian datowane jest na 1507 rok, drewno więźby dachowej jest 1508, a drewno wieżyczki na sygnaturkę z 1796. Remont nastąpił w 1856.

W 1958 kaplica służyła miejscowym parafianom jako salka katechetyczna, po tym jak władze PRL usunęły nauczanie religii ze szkół.

W następnych dekadach kaplica została opuszczona i niszczała. Kolejny remont rozpoczął się w 2011.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Franciszkańska 1
34-322 Rychwałd
place
49.698358, 19.269775Skopiowano do schowka
N49º41'54.089", E19º16'11.19"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Kościół rzymskokatolicki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.