Dwór w Rychwałdzie

Nr w rejestrze zabytków:
A-215 z 19.01.1971; A-185/77 z 20.09.1977
Dwór w Rychwałdzie - zespol dworski w rychwaldzie
Dwór w Rychwałdzie - rychwald dwor milieskich fotopolska eu 199193
Dwór w Rychwałdzie - dwor w rychwaldzie
Dwór w Rychwałdzie - rychwald dwor milieskich fotopolska eu 199190
Dwór w Rychwałdzie - rychwald dwor 55
Dwór w Rychwałdzie - rychwald dwor milieskich fotopolska eu 199192
Dwór w Rychwałdzie - rychwald dwor milieskich fotopolska eu 199194
Dwór w Rychwałdzie - rychwald dwor 54
Aktualna funkcja: Hotel i restauracja "Dwór Rychwałd"
Data powstania obiektu: 1830 r.
Opis

Stara, średniowieczna miejscowość Rychwałd, w 1810 roku zakupiona została przez Stanisława Milieskiego. Niedługo potem, bo w roku 1814 majątek przejął Walenty Milieski. On to, w 1830, wzniósł w Rychwałdzie dwór, według projektu architektonicznego Bogumiła Trennera. W rękach rodziny Milieskich (Alfreda, a od 1908 r. Witolda) tutejszy majątek pozostał do roku 1940, kiedy to został skonfiskowany przez niemieckich okupantów. Rok 1945 przyniósł początek stopniowej dewastacji. W PRL dwór użytkowany był, kolejno, przez Spółdzielnię „Iskra” z Łodygowic, Stację Nasiennictwa z Krzeszowic, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Katowic, a wreszcie przez kopalnię „Budryk” z Ornontowic, która, co trzeba przyznać, wreszcie podjęła jakieś prace remontowe. Zespół dworsko-parkowy znajduje się w południowej części miejscowości, na wysokości ok. 450 m n.p.m., u podnóży lesistego wzniesienia o nazwie Łyska (640 m n.p.m.). Dwór, utrzymany w stylu klasycystycznym, otoczony jest dwuhektarowym parkiem ze starodrzewem. W 2002 roku budynek zakupiony został przez prywatnych właścicieli, którzy po remoncie i modernizacji, urządzili w nim bazę wypoczynkową z noclegami i gastronomią. W położonym wśród beskidzkich krajobrazów, odrestaurowanym zespole dworsko-parkowym istnieje także możliwość organizacji imprez rodzinnych, szkoleń, konferencji, spotkań integracyjnych, kolonii. Na terenie ośrodka, oprócz 96 miejsc noclegowych oraz restauracji, znajdują się między innymi korty tenisowe, boiska, sauna i letni basen.

Źródło: slaskie.travel

Historia

Pierwsza wzmianka na temat rychwałdzkiego dworu pojawiła się w 1772 r. Opisał go Andrzej Komoniecki w „Dziejopisie Żywieckim”. Obecny rychwałdzki dwór powstał dzięki rodzinie Milieskich, która w 1810 r. zakupiła dobra rychwałdzkie od Jana Franciszka Wielopolskiego. Po Stanisławie Mieliskim, w 1814 r. przeszły ona na własność Walentego Milieskiego, który obrał sobie Rychwałd na swoją siedzibę i postanowił w nim zamieszkać razem ze swoją przyszłą rodziną. On to w 1830 r. wystawił, na zrębach dawnego XVIII-wiecznego folwarku, zachowany do dzisiaj dwór. W kolejnych latach, aż do 1940 r. majątek ten pozostawał we władaniu tej właśnie rodziny – kolejno jego właścicielami byli: Alfred Milieski, dr prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, polityki i działacz społeczny oraz  1908 r., a następnie Witold Milieski, który niestety doprowadził majątek do ruiny.

Po wybuchu II wojny światowej, w 1940 r. dwór został on skonfiskowany przez hitlerowskie Niemcym którzy ulokowali w nim siedzibę filia obozu Bund Deutsche Maedel.

Po zakończeniu wojny, w 1945 r. na podstawie przeprowadzonej wówczas reformy rolnej, zarządcami dworu została Spółdzielnia „Iskra” z Łodygowic, a następnie Stacja Nasiennictwa Krzeszowice. Sytuacja ta zmieniła się w 1985 r., w którym to dwór przejęło Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Katowice. Rok później jego właścicielem została kopalnia „Budryk” z Ornontowic, która przeprowadziła kompleksową odbudowę zabytkowego budynku i przeznaczyła go na dom wypoczynkowy dla swoich pracowników. W 2002 r. dwór przeszedł w prywatne ręce. Jego nową właścicielką została Kazimiera Pietyra z Gilowic, które go ponownie odnowiła i zmodernizowała, a także doposażyła i zagospodarowała jego otoczenie, dzięki czemu stał się on atrakcyjnym obiektem hotelarsko-rekreacyjnym.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Spacerowa 13
34-322 Rychwałd
Fax: 33 862 30 15
Tel.: 33 865 10 07
place
49.6933, 19.2698Skopiowano do schowka
N49º41'35.88", E19º16'11.28"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.