Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce
Kult św. Ojca Pio z Pietrelciny jest fenomenem. Zmarły w 1968 roku zakonnik (właściwie Francesco Forgione) już za życia otoczony był nimbem świętości. Obdarzony stygmatami, słynący z opinii doskonałego spowiednika – przyciągał do włoskiego San Giovanni Rotondo tłumy pielgrzymów. W 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił Ojca Pio błogosławionym, a już trzy lata później odbyła się uroczystość kanonizacyjna. Wśród katolików Ojciec Pio należy do najpopularniejszych świętych. Również w Polsce kult św. Ojca Pio rozszerza się w niezwykłym tempie. Jednym z jego centrów staje się Sanktuarium na Przeprośnej Górce, 15 kilometrów na wschód od Częstochowy. Znają je już pielgrzymi, którzy polnymi drogami i malowniczymi wąwozami podchodzą na Górkę, jak i zmotoryzowani, przyjeżdżający do Sanktuarium nowymi drogami dojazdowymi. Początki Sanktuarium są niedawne. Wszystko zaczęło się od stołówki dla biednych, w centrum Częstochowy. Założyli ją członkowie instytutu zakonnego Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego, który jest częścią „Dzieła w Służbie Bożego Miłosierdzia” (założył je ksiądz Domenico Labellarte, współpracownik Ojca Pio). Zgromadzenie pojawiło się w Częstochowie w 1989 roku; w ciągu kilku miesięcy uruchomili jadłodajnię i zaczęli poszukiwać miejsca pod budowę kościoła. Wybór padł na Przeprośną Górkę. W 1994 roku wmurowano kamień węgielny i rozpoczęto budowę kościoła Ośmiu Błogosławieństw. Równocześnie rozpoczęto wytyczanie Drogi Krzyżowej, której charakterystycznymi elementami stały się Biblia i postać św. Ojca Pio. Oprawę rzeźbiarską wykonał częstochowski plastyk – Szymon Wypych. W 2001 roku zapadła decyzja, że Przeprośna Górka będzie pierwszym w Polsce Sanktuarium św. Ojca Pio. Dzisiaj stoi tu już kościół Ośmiu Błogosławieństw pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Umieszczono w nim m.in. relikwie - bandaże z krwią świętego. Wierni modlą się na Drodze Krzyżowej. W planach jest budowa domu rekolekcyjnego i pustelni. Sanktuarium znajduje się na Szlaku Maryjnym Mariazell–Częstochowa.
Źródło: slaskie.travel
Powstanie kościoła i sanktuarium na Przeprośnej Górce związane jest z kultem Ojca Pio z Pietrelciny, kanonizowanego przez Jana Pawła II. Dzieła zapoczątkowane i pobłogosławione za życia świętego zakonnika rozszerzają się na cały świat. Należy do nich zaliczyć Dzieło „... w służbie Bożego miłosierdzia”, w którego skład wchodzą zgromadzenia zakonne: Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego i jego żeński odpowiednik – Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego. W Polsce zostało ono oficjalnie przyjęte w Częstochowie przez ks. arcybiskupa Stanisława Nowaka w 1989 r. W 1994 r. jego członkowie rozpoczęli budowę świątyni na Przeprośnej Górce. Ks. arcybiskup Stanisław Nowak poświęcił kamień węgielny przywieziony z Góry Ośmiu Błogosławieństw w Ziemi Świętej.
Nazwa „Przeprośna Górka” pojawiła się w różnych źródłach już ponad 300 lat temu. Pochodzi ona stąd, że zgodnie z wielowiekową tradycją pielgrzymi, widząc już cel swojej wędrówki, zatrzymywali się w tym miejscu, by pojednać się z Bogiem i bliźnimi. Niegdyś stała tutaj kapliczka, zachowały się również świadectwa cudownych uzdrowień, które się tutaj dokonały.
Budowa kościoła, którą od początku kierował o. Eugeniusz Maria Lorek, postępowała stopniowo. W 2002 r. na zachodnim stoku wzgórza ustawiono jasne drewniane krzyże, wyznaczające szlak Drogi Krzyżowej. Od stacji do stacji prowadzą malowniczo wijące się ścieżki, a odległości między nimi zostały wymierzone według odległości stacji jerozolimskich. Ks. arcybiskup Stanisław Nowak w modlitewniku „Krzyż stał się bramą” pisze: „Ściśle mówiąc, liczba stacji przekracza liczbę 14-stacyjnej Drogi Krzyżowej. Górka Przeprośna rozważa całe Misterium Pańskie – ma więc stacje wjazdu do Jerozolimy, Wieczernik i Ogrójec, a po czternastej stacji tradycyjnej Drogi Krzyżowej ma jeszcze stacje Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia Pańskiego”. Dzięki monumentalnym rzeźbom, które stopniowo pojawiały się przy kolejnych stacjach, Droga Krzyżowa ma dziś głęboki wyraz religijny i artystyczny. Wykonawcą rzeźb jest nieżyjący już częstochowski artysta plastyk Szymon Wypych. Wspólnym elementem wszystkich stacji jest otwarta Biblia oraz postać Ojca Pio – przewodnika i narratora, w każdej stacji bowiem cytowana jest jakaś jego myśl.
Źródło: peuk.fiiz.pl