Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu
269/50 z 17.01.1950, 783/67 z 17/06/11967
Zadaniem Izby Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu jest kultywowanie i propagowanie dziejów ziemi siewierskiej. Znajduje się w niej blisko 2 tys. eksponatów obejmujących rzemiosło dawne, zabytki archeologiczne, prace malarskie, rzeźbę i rękodzieło artystyczne. Można tutaj również zobaczyć makietę zamku siewierskiego odzwierciedlającą jego stan z końca XVIII w. oraz makietę XVI-wiecznego ratusza miejskiego.
Eksponaty znajdujące się w izbie podzielone są na trzy działy.
- Dział Kultury Dawnej, w którym znajdują się eksponaty rzemiosła dawnego oraz gospodarstwa domowego;
- Dział Historyczny poświęcony tematyce Siewierza i Księstwa Siewierskiego, jego historii i zabytkom;
- Galerię Twórców Ziemi Siewierskiej, w której wystawiane są prace plastyczne, rzeźba i rękodzieło artystyczne, głównie lokalnych twórców.
Doskonałą pamiątką ze zwiedzania siewierskiej izby są odbitki ozdobnych pieczęci izby i siewierskiego zamku.
Izba Tradycji i Kultury Dawnej opiekuje się ponadto ruinami zamku w Siewierzu, które udostępnia nieodpłatnie do zwiedzania (w okresie letnim od kwietnia do października). Umożliwia również wejście na wieżę widokową. Dużą atrakcją są ponadto sesje zdjęciowe, przede wszystkim ślubne, organizowane przez izbę i Miejsko Gminny Ośrodek Kultury na zamku siewierskim.
W izbie swoja siedzibę ma Chorągiew Rycerska Księstwa Siewierskiego. Tutaj również mieści się zbrojownia Chorągwi. Stowarzyszenie skupia na dzień dzisiejszy ok. 30 osób i jest bardzo ważną instytucją kulturalną ziemi siewierskiej. Wspólnie z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Siewierzu zajmuje się promocją regionu, m.in. poprzez organizację pokazów rycerskich na zamku oraz współpracę przy organizowaniu wszelkiego rodzaju imprez w Siewierzu i okolicach. Niezwykłym wydarzeniem przygotowywanym przy udziale Chorągwi jest przedstawienie z gatunku son et lumiere (multimedialne widowisko światło i dźwięk) pn. „Komnata Natchnień” – spektakl plenerowy zbudowany na kanwie historycznego pokazu, realizowany przy pomocy nowych technologii projekcji wizualnej i technik akustycznych. Obejmuje klasyczny teatr oraz wykonywaną na żywo muzykę.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Początki zbierania eksponatów, które obecnie można podziwiać w Izbie Tradycji i Kultury Dawnej, sięgają lat 60. XX w., kiedy to Siewierz odzyskał prawa miejskie. Początkowo ekspozycja mieściła się w sali nad księgarnią, obok siewierskiego rynku, potem w Miejsko Gminnym Domu Kultury. W 2005 r. została ostatecznie przeniesiona do zabytkowego dworku, który został zbudowany na przełomie XVIII–XIX w. przez zamożną, siewierską rodzinę Franków. Pod koniec XIX w. miejscowi urzędnicy wykupili dworek z rąk prywatnych i do końca II wojny światowej funkcjonował w nim Urząd Gminy. Później mieściło się w nim przedszkole publiczne i sąd.
Źródło: peuk.fiiz.pl