Źródło Pani Halskiej w Sokolnikach
Wśród pomników przyrody nieożywionej w województwie śląskim, znajduje się szczelinowo-podpływowa nisza źródliskowa zwana „Źródłem Pani Halskiej”.
Źródło to znajduje się w Sokolnikach. Tworzy niepowtarzalną kompozycję krajobrazową.
Źródła są jednym z najcenniejszych, a jednocześnie silnie narażonych na degradację elementów naturalnego środowiska przyrodniczego. Dają one nie tylko krystalicznie czystą wodę, ale także są siedliskiem rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Źródła jurajskie na ogół są zlokalizowane w pobliżu skał wapiennych. Mogą mieć charakter szczelinowy – gdy woda wypływa bezpośrednio ze skał wapiennych lub podpływowy – gdy woda wypływa z dna niszy źródliskowej w dnie formujących się koryt rzecznych albo szczelinowo-podpływowy.
Źródła jurajskie i tereny do nich przylegające to miejsca występowania unikatowych i bardzo cennych gatunków fauny i flory, typowych dla chłodnych wód źródlanych. Są wśród nich endemity – rośliny i zwierzęta, których zasięg występowania ograniczony jest do określonych, zwykle niewielkich obszarów, np. chroniona prawnie roślina warzucha polska czy organizmy bezkręgowców, jak ślimak źródlarka karpacka i wypławki.
Źródło Pani Halskiej daje nie tylko krystalicznie czystą wodę, ale również jest siedliskiem rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Źródło: peuk.fiiz.pl