Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu

Nr w rejestrze zabytków:
A/205/07 z 21.02.2007
Data powstania obiektu: 1911 r.
Opis
Neogotycki kościół wybudowany w latach 1904–1911 wg projektu J. Pomianowskiego jest budowlą bazylikową. Wnętrze świątyni wzbogacone zostało przez drewniany, opracowany snycersko ołtarz główny, posiadający cechy stylu art deco.

Kościół św. Tomasza Apostoła jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która należy do diecezji sosnowieckiej.

Świątynia została wybudowana w latach 1904–1911 w stylu neogotyckim wg projektu architekta Józefa Pomian-Pomianowskiego. Kościół jest murowany z cegły, wzniesiony na planie krzyża łacińskiego z rozbudowaną częścią prezbiterialną. Obiekt jest budowlą trójnawową, o charakterze bazylikowym. Bryła budowli jest urozmaicona, z dominującymi dwiema współczesnymi, ażurowymi wieżami w fasadzie. Od 2004 r. prowadzona była bowiem dobudowa dwóch wież projektu Ewy i Tomasza Taczewskich. Dodatkowe 46 m (do łącznej wysokości 70 m) wież, zbudowanych z konstrukcji stalowej uzupełnionej szkłem, spowodowało, iż kościół pw. św. Tomasza jest obecnie jedną z najwyższych budowli w Sosnowcu.

Wyposażenie kościoła powstawało sukcesywnie, dominują jednak elementy o cechach stylistycznych neogotyckich. Wnętrze wzbogacone zostało przez drewniany, opracowany snycersko ołtarz główny, posiadający cechy stylu art deco, usytuowany na przecięciu nawy głównej oraz transeptu.

W pomieszczeniach wybudowanego na terenach przy plebanii domu katechetycznego powstało w 1991 r. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko. W roku szkolnym 1997–1998 szkoła stała się własnością parafii (wcześniej podlegała Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich). Od 1999 r. obok KLO w budynkach szkoły funkcjonuje także Katolickie Niepubliczne Gimnazjum nr 5. Mieści się tam również Sosnowieckie Duszpasterstwo Akademickie.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Historia świątyni św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu rozpoczyna się w 1904 r., kiedy to ówczesny proboszcz – Mieczysław Froelich – założył Komitet Budowy Kościoła. Stosunkowo młoda, samodzielna ledwie od dwóch lat parafia, posiadała w owym czasie jedynie drewnianą kaplicę służącą zamieszkującym pobliską okolicę wiernym.

Przygotowanie projektu nowej budowli spoczęło w rękach Józefa Pomian-Pomianowskiego, który po skończeniu studiów inżynieryjnych w Petersburgu pełnił w czasach Królestwa Polskiego funkcję inżyniera powiatowego w Będzinie, a następnie inżyniera miejskiego w Sosnowcu. Doświadczony projektant mający za sobą przygotowanie kilku dużych obiektów sakralnych, m.in. bazyliki pw. Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej i sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach Wielkich znakomicie wywiązał się z powierzonego zadania.

Niestety dużo większym wyzwaniem okazało się udźwignięcie trudów finansowych związanych ze wzniesieniem tej neogotyckiej budowli. Mimo zaangażowania wiernych i wsparcia darczyńców, wśród których do najbardziej znanych należał lokalny przemysłowiec Henryk Dietel, konieczne okazało się dokonanie kilku odstępstw od pierwotnego projektu, aby po licznych trudach w 1911 r. zakończyć w stanie surowym budowę świątyni.

Dalsze prace wykończeniowe spoczęły na barkach kolejnych proboszczów: ks. Stanisława Mazurkiewicza oraz ks. Franciszka Pędzicha. Konsekracji poświęconego jedynie uprzednio w 1911 r. przez dziekana będzińskiego ks. Klemensa Hołocińskiego kościoła, dokonał 26 kwietnia 1956 r. biskup częstochowski ks. Zdzisław Goliński.

Proces upiększania budowli trwa do dnia dzisiejszego. Organy, witraże, polichromia czy strzeliste wieże dobudowane przez proboszcza parafii, księdza prałata Jana Szkoca, tworzą z tej świątyni wartą odwiedzenia perełkę sosnowieckiej architektury sakralnej.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Orla 19
41-205 Sosnowiec
place
50.289719, 19.133491Skopiowano do schowka
N50º17'22.988", E19º8'0.568"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.