Zespół pałacowy Schöena w Sosnowcu

Nr w rejestrze zabytków:
A-1241 z 10/04/1980
Aktualna funkcja: Muzeum w Sosnowcu, Sala reprezentacyjne Urzędu Stanu Cywilnego w Sosnowcu,
Data powstania obiektu: XIX/XX w.
Opis
Neobarokowy pałac Schoena powstał pod koniec XIX w. i wraz z pałacem Wilhelma tworzy kompleks pałacowy wybudowany przez najbogatszych obywateli Sosnowca, fabrykantów z Saksonii, rodziny Schoenów. Obecnie jest to siedziba Muzeum Miejskiego.

Okazały, reprezentacyjny pałac Ernst Schoen wzniósł wzdłuż północnego krańca przędzalni czesankowej, którą wybudował w 1886 r. Autor jego projektu ani też dokładna data budowy nie są znane. Jego bryła zaznaczona jest już na planie Sielca (ówczesnej wsi) z lat 1884–1886, ale budowę ukończono prawdopodobnie dopiero dziesięć lat później.

Neobarokowy pałac usytuowany jest na planie czworoboku z basztami w trzech narożach. Posiada cztery kondygnacje, nakrywa go dach mansardowy, a baszty mają cebulaste hełmy. Elewacja jest bogato ozdobiona sztukaterią, wśród której przeważają liście i owoce dębu z monogramem „S”.

Pierwotnie fasada pałacu znajdowała się od strony kolei. W latach 40. XX w. przeniesiono ją na stronę południową, od strony fabryki, na miejsce wyburzonej okazałej oranżerii.

Układ wnętrz również uległ zmianie. Na parterze znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: owalna, bogato zdobiona stiukami sień prowadziła do węższego westybulu. Po obu jego stronach mieściły się szatnie damska i męska. Potem wchodziło się do okazałego hallu, będącego rodzajem dziedzińca wewnętrznego. Wznosi się on przez wszystkie kondygnacje i zamknięty jest świetlikiem. Okna wszystkich pięter wychodzą na dziedziniec. Na wprost sieni znajduje się wejście prowadzące niegdyś do 50-osobowej jadalni połączonej z otwartą na taras loggią. Stąd przechodzono do pokoju bilardowego i bufetowego, gdzie w czasie balów podawano przekąski.

Po lewej stronie hallu znajdowała się sala balowa z wystrojem w stylu neorokokowym. Poza różowo-złotą kolorystyką uwagę gości zwracały kilimy z przedstawieniami czterech pór roku. Stąd wchodzono do oranżerii oraz do pokojów dla pań i panów. Pokój dla pań znajdował się po lewej stronie oranżerii i utrzymany był w stylu angielskim. Dziś mieści się tu szatnia, a z pierwotnego wyposażenia zachowały się neogotyckie elementy – kwietnik i ażurowa konstrukcja przy baszcie. Pokój dla panów, naprzeciwko pokoju dla pań, urządzony był w stylu mauretańskim. Sala balowa nie istnieje i obecnie pełni funkcje wystawowe i recepcyjne.

Z hallu reprezentacyjna klatka schodowa prowadzi na pierwsze piętro. Metalowa balustrada z motywami winnej latorośli oraz trzy witraże na półpiętrze są ostatnimi, autentycznymi elementami wyposażenia.

Witraże powstały tuż po zakończeniu budowy, ale twórca ich pozostaje nieznany. Umieszczono je w trzech podłużnych łukowato zamkniętych oknach o wymiarach 3 m x 1,5 m. Skomponowane są według jednej zasady – pełna, siedząca w rozbudowanej arkadzie postać: kobieta z kądzielą, Hermes i kobieta z nożycami strzygąca baranka. Całość otacza bordiura z winnej latorośli, taka sama jak na balustradzie klatki schodowej. Postaci i architektura wywodzą się z form antycznych. Jest to alegoria rodziny Schoenów – właścicieli pałacu i fabryk włókienniczych. Program ideowy, zgodnie z protestanckim etosem, to apoteoza pracy jako źródła bogacenia się.

Pierwsze piętro pałacu mieściło sypialnie, toalety i prywatne pokoje właściciela. Na drugim piętrze, na które wiodą już skromne i wąskie schody, znajdowały się pokoje gościnne, dla służby oraz spiżarnia.

W suterenach mieściły się pomieszczenia gospodarcze, m.in. pralnia parowa.

Pałac należał do najważniejszych centrów życia towarzyskiego Sosnowca. Odbywały się tu nie tylko ekskluzywne bale, ale także koncerty muzyczne i inne imprezy kulturalne.

W 1900 r., w odległości ok. 100 m od większego obiektu, Schoenowie wybudowali drugi, mniejszy pałac. Autorem jego projektu był prawdopodobnie popularny w Zagłębiu architekt Józef Pomian-Pomianowski.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Była rezydencja sosnowieckich fabrykantów — Schoenów, wzniesiona w stylu neobarokowym w końcu XIX w. na planie zbliżonym do kwadratu, który flankują trzy narożne wieże. W ciągu swojego stuletniego istnienia budynek był wielokrotnie przebudowywany. Część zmian miała miejsce w okresie międzywojennym, ale największych dokonano po II Wojnie Światowej, kiedy to pałac przeznaczono na przedszkole i mieszkania prywatne. Ostatnia przebudowa obiektu w latach 1980-1985 wiąże się z adaptacją na cele muzealne. W roku 1980 Pałac Schoena wpisano do rejestru zabytków województwa katowickiego. W 1985 r. Muzeum zainaugurowało swoją działalność jako Oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Od 1995 r. działa w nowej strukturze organizacyjnej pod nazwą Muzeum w Sosnowcu. Obecna ekspozycja stała w muzeum dzieli się na:

  • dział historii i kultury miasta,
  • dział szkła,
  • dział sztuki,
  • dział naukowo-oświatowy.

Oprócz Pałacu Schoena, w którym mieści się opisywane muzeum, w Sosnowcu znajdują się jeszcze dwa pałace wybudowane przez rodzinę Schoenów: „mały pałac” przy ul. Chemicznej i okazała budowla przy ul. 1 Maja, w której mieści się siedziba Sądu Rejonowego.

Źródło: Emmerling Danuta, Górnośląskie zamki i pałace, 1999.

Literatura
  1. Emmerling Danuta, Górnośląskie zamki i pałace, 1999.
Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Chemiczna 12
41-205 Sosnowiec
Tel.: +48 32 363 45 10
place
50.299127, 19.143312Skopiowano do schowka
N50º17'56.857", E19º8'35.923"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.

Inne w kategorii: Pałace, dwory, wille To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.