Dwór Opatów w Starym Dworku
151/61 z 16.03.1961








Dwór Opatów w Starym Dworku to zabytek, który odzwierciedla bogatą historię tego regionu. Położony w malowniczej scenerii, nad brzegiem rzeki Obry, stanowił niegdyś reprezentacyjną siedzibę opatów cystersów z Bledzewa. Dwór posiadał przemyślany układ wnętrz. Centralnym miejscem była zapewne reprezentacyjna sień, która pełniła rolę sali audiencyjnej opata. Niestety, późniejsze przebudowy zatarły pierwotny układ pomieszczeń.
Historia i architektura
Pierwsze wzmianki o dworze sięgają XVI wieku, kiedy to został on przeznaczony na rezydencję dla ustępujących opatów. Obecny, barokowy wygląd dwór zawdzięcza przebudowie z XVIII wieku. Jego architektura, choć skromna, charakteryzuje się harmonijnymi proporcjami i detalami charakterystycznymi dla śląskiego baroku.
Znaczenie dla regionu
Dwór Opatów był nie tylko siedzibą duchownych, ale także ważnym ośrodkiem życia społecznego i gospodarczego regionu. Przez wieki był świadkiem wielu historycznych wydarzeń.
Obecny stan
Niestety, po II wojnie światowej dwór zaczął popadać w ruinę. Obecnie jest to obiekt prywatny, który wymaga gruntownej renowacji.
Źródło: lwkz.pl