Uzdrowisko Supraśl
Uzdrowisko w Supraślu zostało oficjalnie ponownie uruchomione w 2009 roku, chociaż miejscowość ta znana była z lecznictwa uzdrowiskowego już w przeszłości. Uzdrowisko Supraśl jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w województwie podlaskim. Bliskie sąsiedztwo ciekawych zabytków, świątyń różnych religii, rozległy, zielony teren przy starorzeczu rzeki Supraśl (głównej rzeki miasteczka i Puszczy Knyszyńskiej) z nadrzecznymi bulwarami, a także boiskami i siłowniami na powietrzu, sprawia że w Supraślu jest wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Lecznictwo uzdrowiskowe
W uzdrowisku Supraśl prowadzone jest leczenie uzdrowiskowe w następujących kierunkach leczniczych: choroby reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłość, choroby układu nerwowego, choroby ortopedyczno-urazowe. Na terenie uzdrowiska funkcjonują: tężnia, Ośrodek Wypoczynkowy „Knieja”, Park Uzdrowiskowy o łącznej powierzchni 1,69 ha, ścieżki ruchowe (teren parku i promenady nadrzecznej), promenada nadrzeczna o długości 1,5 km, Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy.
Najważniejsze surowce lecznicze
Cennymi surowcami leczniczymi wykorzystywanymi w uzdrowisku są borowina oraz czynniki klimatyczne. Torfy borowinowe są umiejscowione w złożu borowinowym „Podsokołda”. Odpowiednie badania w 1995 r. potwierdziły ich właściwości lecznicze. Złoże torfu leczniczego o nazwie „Podsokołda” zaliczono do kopalin leczniczych na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2006 r. w sprawie złóż wód zaliczonych do solanek, wód leczniczych i termalnych oraz złóż innych kopalin leczniczych, a także zaliczania kopalin pospolitych z określonych złóż lub jednostek geologicznych do kopalin podstawowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 32, poz. 220). Odkryte i przebadane złoża borowin określa się jako jedne z najlepszych pokładów w Polsce.
Uzdrowisko Supraśl charakteryzuje się klimatem nizinnym, łagodnym, o sporym nasłonecznieniu i niewielkich wahaniach temperatur. Dobre warunki słoneczne latem sprzyjają prowadzeniu zabiegów helioterapeutycznych. Zimą pokrywa śnieżna zalega na tym terenie stosunkowo długo. Ma to korzystny wpływ na tutejszy klimat. Ponadto powietrze w Supraślu i jego okolicach jest bardzo czyste. Wskaźniki zanieczyszczeń gazowych i pyłowych kształtują się znacznie poniżej przyjętych norm sanitarnych. Położenie miasta wśród gęstych lasów wpływa na warunki bioklimatyczne. Lasy zatrzymują dużą ilość zanieczyszczeń powietrza oraz wzbogacają je substancjami eterycznymi. Badania wskazują na korzystne oddziaływanie zbiorowisk leśnych na układ oddechowy oraz krążenia. Lasy mają także korzystny wpływ na psychikę człowieka – powodują łagodzenie stresu, odprężają oraz sprzyjają pozytywnemu myśleniu.
Pierwszy w Podlaskiem szpital rehabilitacyjno-uzdrowiskowy otwarto w Supraślu 30 września 2017 r. . Ma cztery kondygnacje i kosztował ponad 30 mln złotych. Na razie jest tam 120 łóżek, ale na pobycie dziennym może tam przebywać nawet 200 osób. Na rehabilitację będą tu trafiać osoby m.in. z chorobami kardiologicznymi, układu oddechowego czy narządu ruchu. Do dyspozycji mają wiele sal do ćwiczeń i zabiegów.
Z każdym rokiem przybywa w Supraślu infrastruktury i obiektów sprzyjających lecznictwu uzdrowiskowemu.
Źródło: nist.gov.pl / suprasl.pl / borowinowyzdroj.pl