Rzeka Supraśl
Rzeka Supraśl jest prawym dopływem Narwi o długości 102,24 km. Cała dolina rzeki Supraśl jest zatorfiona, a wzdłuż obu jej brzegów na odcinku od Gródka do Wasilkowa ciągną się zwarte lasy Puszczy Knyszyńskiej. W środkowym biegu nad brzegami rzeki występują moreny czołowe. Otoczenie rzeki w większości jest łąkowo-leśne i można znaleźć ciekawe biwaki, pozwalające na samotne obcowanie z przyrodą.
Rzeka płynie w województwie podlaskim. Początek bierze w bagnach na zachód od wsi Tylwica-Kolonia. W swoim górnym biegu początkowo płynie na wschód, za Michałowem skręca na północ, gdzie płynie przez Puszczę Knyszyńską i Gródek. Począwszy od wsi Piłatowszczyzna skręca na północny zachód i przez 30 km jest naturalną granicą pomiędzy powiatem sokólskim i białostockim. Dalej płynie przez Supraśl, Wasilków (zahacza o obrzeża Białegostoku). Około 2 km poniżej Gródka rzeka tworzy przełom przez strefę moreny czołowej. Około 3 km w górę od wodowskazu w miejscowości Fasty na rzece znajduje się jaz piętrzący wodę w celu nawodnienia łąk w dolinie. Wpada do Narwi na 299,8 km jej biegu we wsi Złotoria.
Dopływami Supraśli są m.in.: Sokołda, Płoska, Dzierniakówka, Pilnica, Biała, Czarna, Grzybówka i Słoja.
Dogodne miejsce rozpoczynania spływów znajduje się w Gródku (76,7km). Dalej trasa spływu biegnie przez miejscowości: Piłatowszczyzna (71,6 km), Słuczanka (69,4 km), Królowe Stojło (67,4 km), Waliły (64,5 km); Radulin (61,1 km), Załuki (60,1 km), Nowosiółki (56,8 km), Borki (53,3 km), Zasady (48,5 km), Supraśl (37,6 km), Nowodworce (24,6 km), Wasilków (21,7 km), Jurowce (17,4 km), Usowicze (15,6 km), Leńce (13,8 km), Dobrzyniewo Fabryczne (10,1 km), Dzikie (5,6 km), ujście rzeki Supraśl do Narwi – na przeciwległym brzegu wieś Złotoria.
Źródło: suprasl.pl / wikipedia.pl