Podziemne Trasy Szczecina
Pod dworcem PKP w Szczecinie i dalej w skarpie przydworcowej usytuowany jest schron zbudowany w czasie II wojny światowej.
W schronie udostępnione są tematyczne trasy turystyczne:
Trasa 1 : Czerwona - "II Wojna Światowa”
Historia systemów fortecznych Szczecina - schrony, bunkry i inne podziemne budowle powstałe w Szczecinie okresie II wojny światowej , jak zorganizowane było życie w schronie II wojennym - życie w Szczecinie w czasie II wojny światowej podczas nalotów - początek II wojny światowej w Szczecinie - przemysł wojenny a praca przymusowa Polaków i innych okupowanych narodowości - zniszczenia Szczecina w wyniku nalotów - koniec niemieckiego Szczecina - deportacja i osadnictwo ludności w Szczecinie - pierwsze dni polskiego Szczecina / przejmowanie Szczecina przez polską władzę ludową - odgruzowywanie Szczecina i pierwsze lata powojenne
Poza tym usłyszą Państwo, dźwięk syreny przeciwlotniczej z okresu II wojny światowej, zobaczycie wiele wystaw ( spis wystaw w menu : Nasze stałe wystawy) , w tym zdjęcia przedwojennego i powojennego Szczecina, sztukę współczesną inspirowaną tematyka trasy, wielkoformatowe zdjęcia do selfie, mural 3D, instalacje Fluoroświetlne.
Trasa 2: Niebieska - "Zimna Wojna"
Ta trasa omawia historię schronu podczas Zimnej Wojny. Trasa wystawy tematycznej "Zimna Wojna" poprowadzona jest w innej części schronu niż trasa „II wojna światowa”. Tematyka wystaw to adaptacja schronów II wojennych na potrzeby szkoleń - system szkoleń obrony cywilnej w czasach zimnej wojny - fobia atomowa.
Trasa 3 : Żółta - Wystawa „Selfie z historią”
Zabawne ścianki i instalacje artystyczne z historią Szczecina w tle. Wielkoformatowe zdjęcia i instalacje są przygotowane do zdjęć selfie. Na trasie wystaw Selfie z PRL-em ( część wystawy „Zimna wojny – życie w PRL-u) , zobaczysz:
- największą puszkę Paprykarza szczecińskiego
- zrobisz sobie selfie ze znanym Misiem i wiele więcej…
Źródło: schron.szczecin.pl
Niemcy budując go wykorzystali podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Służył ochronie ludności cywilnej Stettina do końca wojny, wówczas nosił nazwę Stettin HBF-Kirchplatz.
Po przekazaniu Szczecina Polakom przebudowano go na schron przeciwatomowy, gdzie do lat 90-tych odbywały się szkolenia obrony cywilnej.
W czasie nalotów był schronieniem nawet dla 5 tys. osób. Znajduje się na głębokości 5 pięter, żelbetowe ściany i strop mają grubość niemal 3 m. Powierzchnia całkowita schronu wynosi ok. 3 tys. m kw. Historia znanego szczecinianom betonowca "Ulrich Finsterwalder" - żelazobetonowego kadłuba na jeziorze Dąbie - ma również związek ze schronem.
Wszystko wskazuje na to, że niemiecki inżynier Ulrich Finsterwalder, który stanął na czele komitetu zajmującego się budownictwem betonowych statków w czasie II wojny, zaprojektował klatkę schodową prowadzącą 18 metrów pod ziemię do schronu.
Wśród turystów z Polski i całego świata, schron odwiedzają również ekipy telewizji polskiej (TVN, TVP, Polsat) i zagranicznej ( min. BBC, Channel 4, ZDF, Planet+). Oraz niezależni producenci filmowi i telewizyjni jak np. Jurek Owsiak.
Źródło: schron.szczecin.pl
W Podziemnych Trasach Szczecina był też kręcony film "Wielka Ucieczka na Północ" w reżyserii Andrzeja Fadera, który rozwinął dalsze losy bohaterów filmu "Wielka Ucieczka" z roku 1963.
Opis filmu: W nocy 24.03.1944 roku grupa więźniów ucieka wykopanym tunelem z najlepiej strzeżonego obozu III Rzeszy - Stalagu Luft III w Żaganiu. Dwóch norweskich lotników Per Bergsland i Jens Müller wybierają miasto portowe Stettin (Szczecin) ma być dla nich bramą do tej wolności .
Pierwsze czego doświadczają to nalot, zostają skierowani do schronu dworcowego. Po nalocie zaczynają szukać szwedzkich marynarzy, dzięki którym mają odpłynąć do neutralnej Szwecji.
Przeżywają w mieście dwa intensywne dni. Do Stettina (Szczecina) dociera również Anglik Harry Day i Polak Paweł Tobolski w mundurze Luftwaffe. Ich jedyną szansą jest siostra Polaka, mieszkająca w niemieckim Szczecinie.
„Wielka Ucieczka na Północ” to fabularyzowany dokument, z doskonałą grą aktorską - od pierwszych minut filmu trzymający widzów w napięciu akcją i muzyką. Ukazuje heroiczny wysiłek lotników RAF z potrzeby wolności.
W Podziemnych Trasach Turystycznych w jednym z pomieszczeń, jest zachowany plan zdjęciowy z filmu "Wielka Ucieczka na Północ".
Źródło: schron.szczecin.pl