Rozdroże Szklarska Droga (990 m n.p.m.)
Rozdroże Szklarska Droga (niem. Alte Zollstrasse) to węzeł dróg leśnych i szlaków turystycznych, położony na wysokości 990 m n.p.m. w środkowo-zachodniej części Gór Izerskich, pod Izerskimi Garbami.
Dawna Stara Droga Celna, przebiegała przez osiedle Orle od co najmniej XVII w. Był to jeden z najważniejszych traktów komunikacyjnych w Górach Izerskich. Droga prowadziła ze Szklarskiej Poręby Górnej od okolic dawnej huty szkła z 1617 r. w Białej Dolinie, poprzez Rozdroże pod Cichą Równią do Orle i dalej koło skałki Granicznik, obok komory celnej, przez most graniczny na Izerze do Czech, do znanej z wydobycia kamieni szlachetnych i hutnictwa szkła wsi Jizerka. Dawniejsza nazwa Stara Droga Celna pochodzi od komory celnej, która powstała przy drodze w okolicach Orle po wytyczeniu w 1710 r. wzdłuż Izery granicy administracyjnej pomiędzy austriackimi prowincjami Czech i Śląska. Nowa nazwa „Szklarska Droga” powstała w XVIII w. gdy droga połączyła huty szkła i szlifiernie szkła w Białej Dolinie z nową hutą szkła „Karlsthal” w Orle.
Źródło: wikipedia.pl
Przez rozdroże prowadzą szlaki turystyczne:
- szlak turystyczny czerwony - Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza ze Świeradowa-Zdroju przez Izerski Stóg, Rozdroże pod Kopą do Szklarskiej Poręby.
- szlak turystyczny niebieski – ze Szklarskiej Poręby przez Rozdroże pod Cichą Równią do Świeradowa-Zdroju i dalej
- szlak turystyczny zielony – z Rozdroża Izerskiego na Przełęcz Szklarską
Źródło: wikipedia.pl