Grupy obiektów:Góry Izerskie
Opis

Wysoka Kopa (niem. Hinterberg) o wysokości 1126 m n.p.m. to najwyższe wzniesienie w Górach Izerskich w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w masywie Wysokiego Grzbietu. Czasami zaliczana jest do masywu Zielonej Kopy.

Wysoka Kopa położone jest w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, w najwyższej centralnej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, między wzniesieniem Złote Jamy po południowo-zachodniej stronie a Izerskimi Garbami po wschodniej stronie, około 2,65 km na południowy zachód od Rozdroża Izerskiego.

Łagodna kopuła zbudowana z granitów, gnejsów i łupków, należących do bloku karkonosko-izerskiego, a ściślej do jego północno-zachodniej części – metamorfiku izerskiego.

Bezleśna (w wyniku klęski ekologicznej lat 80. XX w.). Partie wierzchołka porośnięte łąkami subalpejskimi z interesującymi gatunkami roślin (arcydzięgiel litwor, gęsiówka Hallera, zawilec narcyzowy).

Szczyt bardzo często pokrywają chmury. Na Wysokiej Kopie długo (do początków maja) utrzymuje się pokrywa śnieżna.

Wysoka Kopa należy do Korony Gór Polski i Korony Sudetów.

Zakaz wstępu na wierzchołek Wysokiej Kopy

W terminie od 1 grudnia do 31 sierpnia obowiązuje całkowity zakaz wstępu na nieoznakowany szlak w celu zdobycia wierzchołka Wysokiej Kopy. Lasy Państwowe apelują o przestrzeganie tej zasady również w pozostałym terminie.

Zakaz wynika z ochrony prawnej cietrzewia (Lyrurus tetrix), ptaka z rodziny kurowatych. Jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem ptaków w Polsce, dlatego też w 1995 roku został objęty całkowitą ochroną prawną, a w 2001 roku wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt" jako gatunek silnie zagrożony (EN). Duża popularność Gór Izerskich w ruchu turystycznym przekłada się na zmniejszenie populacji cietrzewia na tym terenie. Aby ratować ten zagrożony wyginięciem gatunek ptaka Klub Zdobywców Korony Gór Polski we współpracy z Nadleśnictwem Szklarska Poręba oraz Regiónalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu podjął decyzję o przeniesieniu tablicy szczytowej Wysokiej Kopy poza teren objęty ochroną. Jednym z najważniejszych elementów prawidłowej ochrony cietrzewia jest zapewnienie warunków do odbywania toków, zakładania gniazd i wychowu piskląt.

Tablica i pieczątka na Wysokiej Kopie

W związku z ochroną cietrzewia tablica szczytowa została przeniesiona i obecnie znajduje się poniżej wierzchołka Wysokiej Kopy bezpośrednio przy czerwonym Głównym Szlaku Sudeckim. W tym miejscu znajdziemy również pieczątkę zamieszczoną w zamykanej skrzynce tuż pod tabliczką szczytową.

Źródło: wikipedia.pl

 

 

Turystyka

Obok wierzchołka Wysokiej Kopy prowadzi szlak turystyczny czerwony – fragment Głównego Szlaku Sudeckiego ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby.

Najkrótszy szlak na Wysoką Kopę

Najkrótszy i najszybszy szlak na Wysoką Kopę prowadzi z Jakuszyc (5,9 km, ok. 2:00 h, przewyższenie: 239 m):

 

Nieco dłuższy szlak na Wysoką Kopę prowadzi z Rozdroża Izerskiego i do pokonania mamy też większą róznicę poziomów (6,4 km, ok. 2:30 h, przewyższenie: 357 m):

 

Zaktualizowano 4 miesiące temu

Dane teleadresowe

58-580 Szklarska Poręba
place
50.854712, 15.420899Skopiowano do schowka
N50º51'16.963", E15º25'15.236"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Korona Gór Polski
Miejsce należące do listy 28 szczytów poszczególnych pasm górskich Polski.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Góry Izerskie

Inne w kategorii: Przyroda To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.