Tablica pamięci budowniczych magistrali Śląsk-Porty
Tablica pamięci budowniczych magistrali Śląsk-Porty to istotny punkt na historycznej mapie Tarnowskich Gór, wyeksponowany bezpośrednio na elewacji tamtejszego budynku dworca kolejowego. Ten wymowny obiekt pamiątkowy został ufundowany i odsłonięty z okazji 70-lecia wybudowania słynnej magistrali węglowej, która z powodzeniem połączyła śląski przemysł wydobywczy z polskim wybrzeżem. Tablica stanowi symboliczny hołd dla inżynierów, projektantów oraz tysięcy robotników zaangażowanych w realizację tej niezwykle trudnej, ale i kluczowej dla gospodarki II Rzeczypospolitej inwestycji. Dla każdego miłośnika historii kolejnictwa odwiedzającego tarnogórską stację jest to doskonały pretekst do zgłębienia dziejów przedwojennej myśli technicznej.


