Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu-Lipowcu

Nr w rejestrze zabytków:
157/60 (R/258/49) z 27.02.1960; A-273/78 z 03.02.1978
Data powstania obiektu: 1810 r.
Opis
Kościół powstał w latach 1808–1810. Murowany z kamienia i cegły, nie posiada wyraźnych cech stylowych. Wyposażenie wnętrza posiada cechy późnorokokowe. Na uwagę zasługuje ołtarz główny z rzeźbami śś. Piotra i Pawła z poł. XIX w. i kamienna chrzcielnica.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która jest położona na terenie dekanatu Wisła należącego na diecezji bielsko-żywieckiej, a która została erygowana w 1335 r.

Kościół został wzniesiony w miejscu poprzednich świątyń na początku XIX w. przez majstra murarskiego Józefa Drachnego z Cieszyna. Jednonawowa świątynia murowana z kamienia i cegły nie posiada wyraźnych cech stylowych. Kościół nie jest orientowany, jako że jego prezbiterium zwrócone jest w kierunku południowym. Dach dwuspadowy został pokryty blachą miedzianą, a nad prezbiterium jest niższy, pięciospadowy. Wieża kościelna jest czworoboczna, a w jej przyziemiu znajduje się kruchta.

Wyposażenie wnętrza posiada cechy barokowe i późnorokokowe. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny, który zdobiony jest rzeźbami śś. Piotra i Pawła z poł. XIX w., stara kamienna chrzcielnica pochodząca z dawnego kościoła, wiszące świeczniki z II poł. XIX w. oraz obrazy datowane na koniec XIX w.

Przy kościele znajduje się zabytkowy parterowy budynek plebani ze sklepieniami kolebkowymi, który został zbudowany w 1793 r. Posiada dach łamany kryty papą.

Zarówno kościół, jak i plebania – z uwagi na swoje walory architektoniczne i historyczne – są objęte ochroną konserwatorską. Warto dodać, iż stanowią one najważniejsze obiekty zabytkowe na terenie historycznego Lipowca.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Historia parafii w Lipowcu jest najdłuższą historią parafialną na terenie dzisiejszego Ustronia. Lipowiec bowiem należy do najstarszych wsi na Śląsku Cieszyńskim i był już wymieniany wraz z sąsiednim Ustroniem w dokumentach biskupstwa wrocławskiego z 1300 r. W tym czasie istniał tu już drewniany kościół. W 1621 r. wieś, należąca do książąt cieszyńskich, była już w pełni zorganizowana i liczyła 16 siedlaków, 8 zagrodników i 4 chałupników. Istniał wtedy w Lipowcu folwark książęcy „od starodawna wystawiony”, a także drugi folwark, szlachecki, zwany Bernadką.

Lipowiec był osadą czysto rolniczą aż do XVIII w., kiedy to rozpoczął się jego dynamiczny rozwój w związku z otwarciem w 1772 r. huty „Klemens” w Ustroniu, dzięki której stał się on znaczącym ośrodkiem hutnictwa żelaza i przemysłu maszynowego.

W poł. XVIII w. do Lipowca przybyli jezuici, którzy założyli tu w 1749 r. sierociniec dla wychowywania dzieci ewangelików w wierze katolickiej. Ostatecznie jednak został on przeniesiony w 1753 r. do Ustronia.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został wzniesiony w latach 1808–1810 na miejscu starego drewnianego kościoła pochodzącego z 1690 r. Postawiono go z tzw. funduszu religijnego. Miało to związek zarówno ze złym stanem technicznym starej świątyni, jak również wzrastającą liczbą mieszkańców wsi, dla których drewniana świątynia przestała być wystarczająca.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego do czasów współczesnych przetrwał w praktycznie niezmienionym stanie. W II poł. lat 90. XX w. wykonano wiele prac remontowych kościoła: m.in. malowanie elewacji i wnętrza oraz restaurację zabytkowego wyposażenia kościoła. Przeprowadzono wówczas także kapitalny remont wnętrz plebanii wraz z wymianą okien. Uzyskane pomieszczenia przeznaczono na spotkania zborowników.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Lipowska 133
43-450 Ustroń
place
49.748506, 18.832262Skopiowano do schowka
N49º44'54.622", E18º49'56.143"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.