Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie

Historyczna nazwa: Pałac Lubomirskich w Warszawie
Data powstania obiektu: 2017-2019 r.
Opis

Ogrody Zamkowe to ogród o powierzchni 5,8 ha przylegający do Zamku Królewskiego w Warszawie od strony Wisły. Ogrody te w okresie powojennym uległy zaniedbaniu, z czym związek miała też dość późna decyzja o odbudowie zamku.

W latach 2017-2019 nastapiła ich rweitaliacja i w dniu 11 maja 2019 roku Zamek Królewski w Warszawie uroczyście otworzył dla publiczności swoje odtworzone ogrody. Po raz pierwszy kompletne towarzyszą rezydencji, która zyskuje oprawę godną siedziby królów i Rzeczypospolitej. Ogrody wracają w dialogu ze swoją przeszłością, z tradycją miejsca i zakorzenionymi tu formami. Po ponad 70-ciu latach kończy się etap licznych i wspaniałych wizji projektowych, rozpoczętych i niedokończonych realizacji, sytuacji niszczących teren do zera, dewastacji, lekceważenia i marginalizacji otoczenia Zamku.

Brak ogrodów był bardzo widoczny w krajobrazie Warszawy. W przeszłości już od XVIII wieku, od czasów króla Stanisława Augusta próbowano zagospodarować teren pod Zamkiem. Kiedy tylko nadarzała się ku temu okazja, bieg historii przerywał działania zmierzające do osiągnięcia celu.

Zamek Królewski w Warszawie głęboko wpisany jest w historię jako symbol polskiej państwowości i suwerenności. Reprezentacyjny ogród zawsze stanowił niezbędne dopełnienie rezydencji monarchów. Pierwsze wzmianki o Ogrodzie Zamku pochodzą z XV w., a więc z zamierzchłych czasów książąt mazowieckich. W kolejnych stuleciach jego losy były zmienne – na skutek zawirowań historycznych pojawiał się i znikał, kurczył i rozszerzał, popadał w zaniedbanie i odzyskiwał swój blask.

Ogrody zamkowe – zrewitalizowany w 2015 Górny i w 2018 Dolny – tworzą wzajemnie dopełniającą się całość, stylistycznie łączącą ducha modernizmu międzywojennego z elementami sztuki baroku.

Prace nad odtworzeniem ogrodów trwały od 2013 r. do 2018 r. Projekt obejmował obszar ponad 2,5 ha, a jego podstawę miały stanowić odtworzone - w stopniu w jakim to możliwe - boskiety grabowe. Zaplanowano powrót licznych elementów architektury parkowej: fontann, waz z roślinnością, ławek, ścieżek czy rabat kwiatowych. Wzorem koncepcji architekta Szyszko - Bohusza z 1937 roku założenie oparto na dwóch osiach symetrii: poprzecznej - łączącej boskiety, oraz podłużnej - spinającej Ogród Górny od elewacji Zamku z Ogrodem Dolnym aż do Wisłostrady. Na środku osi podłużnej odtworzono wgłębnik trawiasty zakończony półkolistymi schodami oraz dwie fontanny w Ogrodzie Górnym.

Ogród Dolny zachowuje charakter nadany jeszcze przez króla Stanisława Augusta. Jest ogrodem dostępnym dla publiczności - swego rodzaju parkiem publicznym, ale o charakterze rezydencjonalnym. Górny natomiast wydzielony diagonalnymi ścieżkami na skarpie jest bliższy rezydencji i odgrywa rolę dawnego ogrodu przeznaczonego do dyspozycji mieszkańców rezydencji.

Adaptacja Ogrodów Zamku Królewskiego podczas procesu rewaloryzacji do współczesnych wymagań, które stawia się dla tego typu obiektów, pozwoliła uzyskać planowane cele użytkowe przy jednoczesnym zachowaniu i poszanowaniu materii zabytkowej. Ogrody posiadają najnowocześniejsze na dzień dzisiejszy rozwiązania technologiczne, które są niejako "niewidoczne" dla odbiorcy ogrodu.

Prace inwestycyjne zostały sfinansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ogrody zamkowe to dziś wymarzone miejsce odpoczynku, dostępne dla wszystkich chętnych. Z jednej strony otoczone majestatyczną bryłą Zamku, z drugiej otwierające się na piękną panoramę doliny Wisły, tworzą czarującą przestrzeń, będącą idealną odskocznią od zgiełku miasta. Odtworzone Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie na nowo powracają do biegu historii nierozerwalnie związanego z istnieniem Zamku, wyglądem Starego Miasta, a także, tak ważnej panoramy miasta od strony Wisły i układu całej Skarpy Warszawskiej, której są elementem. Ogrody są otwarte dla publiczności codziennie i stanowią doskonałe rozszerzenie i uzupełnienie muzealnych wnętrz zamkowych.

Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie są członkiem trzech organizacji międzynarodowych zrzeszających historyczne założenia ogrodowe Europy. Stanowią przystanek na Europejskim Szlaku Ogrodów Historycznych certyfikowanym przez Radę Europy. Reprezentują miejsce, które łączy w sobie wiele wartości: m.in. historycznych, krajobrazowych, naturalnych czy społecznych. Synergia wartości jest w niezwykły sposób widoczna w Królewskich Ogrodach, które przypominają o sile i wytrwałości narodu polskiego w dążeniu do odbudowy własnej stolicy zniszczonej działaniami wojennymi. Historyczna chwila powrotu Ogrodów do Zamku to symboliczne zakończenie procesu restytucji Zamku, odbudowy Starego Miasta i całej Warszawy.

Źródło: wikipedia.pl / zamek-krolewski.pl

Historia

Ogrody Zamkowe pierwotnie rozciągały się pomiędzy zamkiem a Wisłą, choć rzeka kiedyś przepływała bliżej zamku niż obecnie. Powstały one w już w średniowieczu, rozwinięte w XVI wieku jako ogród renesansowy. W XVII i XVIII wieku ogrody znacznie upiększono w związku ze stołeczną funkcją Warszawy, przy czym teren poniżej skarpy włączono dopiero na życzenie króla Stanisława Augusta.

Wielki park powstał w tym miejscu dopiero w wieku XIX według projektu Jakuba Kubickiego, przy czym ruchliwą ulicę u podnóża skarpy ukryto w tzw. Arkadach Kubickiego z lat 1818-1821, łącząc ogród dolny z górnym i nie zakłócając ruchu w tej części miasta.

W okresie międzywojennym po odzyskaniu niepodległości zamek znów odzyskał swoją rangę i przystąpiono do rewaloryzacji zaniedbanych ogrodów, wzorując się na barokowych ogrodach francuskich. Ogrody te w okresie powojennym ponownie uległy zaniedbaniu, z czym związek miała też dość późna decyzja o odbudowie zamku.

Źródło: wikipedia.pl

Uwagi

Godziny otwarcia:

Trasa Królewska, Galeria Arcydzieł, Arkady Kubickiego, wystawy czasowe:

  • wtorek–niedziela: 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
  • poniedziałek – nieczynne

Wystawa Sztuka widzenia. Nowosielski:

  • wtorek, środa: 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
  • czwartek–niedziela: 10.00–20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00)
  • poniedziałek – nieczynne

W piątek, sobotę i niedzielę po godz. 16.00 zakup biletów możliwy jest w biletomacie na miejscu (płatność kartą lub blikiem) lub online.

Pałac Pod Blachą:

  • środa, sobota–niedziela: 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)

Ogrody Królewskie:

  • Ogród Górny – zamknięty
  • Ogród Dolny – codziennie: 10.00–18.00

Źródło: zamek-krolewski.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Zamek Królewski w Warszawie

Dane teleadresowe

plac Zamkowy 2
05-075 Warszawa
place
52.249061, 21.016475Skopiowano do schowka
N52º14'56.62", E21º0'59.31"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Nieczynne w poniedziałki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.