Zamek Królewski w Warszawie
620/1 z 1 lipca 1965
Zamek Królewski w Warszawie to dawna rezydencja królów Polski i siedziba Sejmu. Muzeum wnętrz, ośrodek edukacji oraz miejsce uroczystości państwowych i międzynarodowych. Został zburzony w 1944 r. i od podstaw odbudowany w latach 1971-1984, głównie ze składek społecznych. Odtworzone wnętrza, nawiązujące do okresu ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta, przypominają ważne dla historii Polski wydarzenia i prezentują dzieła najwyższej klasy artystycznej.
Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).
W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. W XIX wieku, po upadku powstania listopadowego, został przeznaczony na potrzeby administracji rosyjskiej. W okresie I wojny światowej rezydencja niemieckiego generalnego gubernatora. W latach 1920–1922 siedziba Naczelnika Państwa, w latach 1926–1939 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939, doszczętnie zniszczony w 1944.
Bogato urządzone wnętrza odwołują się do czasów ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta. Jego Apartament wiernie oddaje tak atmosferę epoki, jak i wyrafinowany gust artystyczny tego władcy. Zwiedzających niewątpliwie zachwyci Sala Wielka, Rycerska, Tronowa, a koneserów malarstwa najwyższej klasy - zatrzyma niezwykła Sala Canaletta oraz Galeria Malarstwa Rzeźby i Sztuki Zdobniczej z perłą naszej kolekcji – obrazami Rembrandta.
Najbogatszych treści historycznych dostarczą sale sejmowe, z Salą Senatorską – miejscem uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Burzliwa historia budowli ściśle splata się z tragicznymi losami naszego kraju, ale – jednocześnie obrazuje siłę i niezłomność Polaków, dla których Zamek warszawski zawsze był symbolem suwerenności i niepodległości.
Choć długo zwlekano z powojenną odbudową, ostatecznie podjęta w 1971 roku decyzja powołała do życia na nowo Zamek w 1984 roku, a skalę ludzkiej ofiarności obrazuje fakt wykorzystania do 1980 roku wyłącznie składek społecznych.
W kolejnych latach sukcesywnie przywracano do życia otoczenie rezydencji królewskiej. W 2009 r. po generalnym remoncie udostępniono Arkady Kubickiego, nową przestrzeń kulturalną na mapie Warszawy, w 2011 r. zrekonstruowano Apartament księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą, w 2013 – elewacji wschodniej Zamku nadano wygląd znany z obrazów Canaletta, w 2015 – odtworzono Ogród Górny, a w 2019 – Ogród Dolny, którego udostępnienie należy uznać za zakończenie rekonstrukcji zamkowego kompleksu.
Źródło: gov.pl
Zamek średniowieczny. Powstanie siedziby książąt mazowieckich na miejscu dzisiejszego Zamku Królewskiego przypisuje się księciu Bolesławowi II (1294 -1313).
Miasto Warszawa założone zostało zapewne na przełomie XIII i XIV wieku. W końcu XIII wieku na cyplu lewego brzegu Wisły, w południowo-wschodniej części średniowiecznego miasta powstał drewniano ziemny gród kasztelański. Gród oddzielono od miasta umocnieniami drewniano-ziemnymi i fosą.
Do połowy XIV wieku Warszawa wyrosła na znaczący ośrodek władzy książęcej. Jej korzystne położenie a zwłaszcza bezpieczeństwo sprzyjało rozwojowi. Za czasów następcy Bolesława II - Kazimierza I Trojdanowicza, w latach 1350-1355 wydzielone zostało, w obrębie dzielnicy czerskiej, księstwo warszawskie i książę osiadł w Warszawie. Wraz z nim skupiło się tu sądownictwo i administracja.
Od 1350 roku wokół miasta powstawała linia murów miejskich, a zamek posiadał wspólny z miastem system obronny. Najstarszym budynkiem ceglanym grodu książęcego, zachowanym do dziś w swojej części piwnicznej i parterowej, jest Wieża Wielka. Badacze przyjmują, że powstała około połowy XIV wieku. Czworoboczna, na planie kwadratu o boku 12,5 m, posadowiona na kamiennym fundamencie ceglana wieża była potężną, czterokondygnacyjną budowlą wzmocnioną skarpami. Pełniła rolę stołpu.
W roku 1413 książę mazowiecki Janusz I Starszy przeniósł stolicę Księstwa Mazowieckiego z Czerska do Warszawy. Za jego czasów zamek uzyskał pełną gotycką formę. W latach 1407-1410 powstał ceglany dom książęcy zwany Domem Wielkim (Curia Maior). Był to trzykondygnacyjny jednotraktowy pałac. Na piętrze znajdowały się: sala reprezentacyjna, apartament księcia, apartament gościnny i dansker. Na parterze była sala sądowa, w której od końca XV wieku do roku 1526 obradował sejm mazowiecki. W pierwszej połowie XV wieku powstał kompleks budynków Curia Minor (Dom Mniejszy) zwany „Ogródkiem”.
Rezydencja królewska
Dzielnica mazowiecka, rządzona była przez dynastię Piastów mazowieckich i była lennem królów polskich. Do Królestwa Polskiego jeszcze wówczas nie należała. Dopiero w 1526 roku Zygmunt I Stary objął Mazowsze jako spadek po wygaśnięciu linii książąt mazowieckich. Na sejmie koronnym w Piotrkowie w 1529 roku potwierdzono inkorporację Mazowsza do korony. W tym czasie scena polityczna kraju przeniosła się na tereny północne i wschodnie. Od 1559 roku król przestał rezydować w Krakowie a w roku 1568 król Zygmunt II August wraz z całym dworem zamieszkał w Warszawie.
Zamek wymagał przebudowano na rezydencję królewską i siedzibę urzędów centralnych w zgodzie z nowymi trendami stylistycznymi. Przebudową (1568-1572), w wyniku której zamek zyskał zwartą trójskrzydłową formę łączącą cechy stylistyczne gotyku i renesansu, zajął się włosko-polski architekt Giovanni Battista di Quadro z Lugano oraz przybyły ze Śląska Jakub Parr.
Na północ od Domu Wielkiego powstał Nowy Dom, dwutraktowy budynek będący prywatnym apartamentem króla. Na pierwszym piętrze znalazła się królewska sypialnia, jadalnia i sień a prowadziła do nich zewnętrzna okrągła klatka schodowa. Wybudowano też wieżę zwaną Altaną. Łaźnia i kuchnia posiadały wodę z wodociągu miejskiego. W Nowym Domu mieszkała straż królewska. Dom Wielki przebudowano na potrzeby gmachu sejmowego. Powstały dwie wielkie sale połączone schodami: Izba Poselska w przyziemiu i Senacka na piętrze. Obie izby wyposażono w piece, dębowe podłogi a sala Senacka otrzymała kasetonowy strop. W Domu Mniejszym zorganizowano dużą jadalnię i domową kaplicę, a za murem zaprojektowano ogród.
Przyjmuje się, że wazowską przebudowę zamku rozpoczęto około roku 1600 pod kierunkiem włoskich architektów: Giovannego Trevano, Constante Tencalla, Giacomo Rodondo, Paolo de la Corte oraz przybyłego z Rzymu w roku 1614 Mateo Castello. Starsze zabudowania dostosowano do nowych funkcji państwowych i publicznych nadając im obowiązujący kostium stylistyczny. Zabudowania średniowieczne i z czasów Zygmunta Augusta położone wzdłuż skarpy zostały włączone w pięcioskrzydłowy, nieregularny gmach otaczający dziedziniec wewnętrzny. Powstały trzy nowe skrzydła o wczesnobarokowej monumentalnej stylistyce: skrzydło frontowe (od strony zachodniej z potężną Wieżą Zegarową i przejazdem bramnym na osi), skrzydło północne z Bramą Senatorską i skrzydło północno-wschodnie.
W dwupiętrowym domu północnym mieściły się pokoje dziecięce, kaplica i inne pokoje prywatne. Apartamenty królewskie umieszczono od strony Wisły, w najbardziej zacisznej części zamku w dawnym jagiellońskim Nowym Domu. Wjazd prowadził prawdopodobnie przez Bramę Grodzką w skrzydle południowym. Oś główna założenia przebiegała z Dziedzińca Przedniego przez przejazd w Wieży Zegarowej na Dziedziniec Wielki zakończony wieżą zwana Władysławowską, w której mieściła się klatka schodowa. Dziedziniec Przedni (obecny Plac Zamkowy) oddzielały od miasta budynki gospodarcze: kuchnia, apteka i wozownie ze stajniami.
W latach 1621 - 1627 rozpoczęto budowę nowożytnych obwarowań zamku. Wybudowano od strony Wisły mur kurtynowy z bastionami.
Przez nastepne ponad 100 lat zmiany dotyczyły głównie wystroju architektonicznego oraz dostosowanych do mody i wymagań dekoracji wnętrz. Władysław IV, król Polski w latach 1632 -1648, aby uczcić pamięć ojca Zygmunta III ufundował marmurową kolumnę z posągiem (zwaną Kolumną Zygmunta) stojącą na Dziedzińcu Przednim , której autorami byli Clemente Mollego i Constante Tencalli. Za czasów panowania Władysława IV (1632 - 1648) i Jana II Kazimierza (1648 - 1668), apartamenty otrzymały bogaty barokowy wystrój. Powstał wtedy Pokój Marmurowy. Zaprojektowane przez Giovanniego Battistę Gisleniego reprezentacyjne wnętrze, miało olśniewać gości czekających w antykamerze na audiencję królewską. W skrzydle południowym powstał przed rokiem 1637 królewski teatr.
Najazd szwedzki w 1656 roku spowodował kompletną dewastację zamku. Opuszczony przez rodzinę królewską został splądrowany. Wywieziono większość cennych przedmiotów, wystroju i detalu architektonicznego, a apartamenty przystosowano na potrzeby koszar i szpitala wojskowego Zamek nie nadawał się do zamieszkania. W tej sytuacji do 1670 roku rezydencją królewską stał się Zamek Ujazdowski. Również Jan III Sobieski (1674-1696) nie osiadł na Zamku. Jego siedzibą stał się pałac w Wilanowie, a dla królów saskich (Augusta II Mocnego 1697 -1733 i Augusta III Sasa 1733-1763) rezydencję stanowił Pałac Saski.
Niewielkie prowadzone w tym czasie prace sprowadzały się do pilnych remontów zabezpieczających oraz stopniowego oddzielania części prywatnych (w północnym i wschodnim skrzydle) od sal pełniących funkcje państwowe i publiczne (w skrzydłach południowym i zachodnim). Plany wielkiej przebudowy zamku w czasach Augusta II nie powiodły się. Zamek w latach 30. XVIII wieku nie odpowiadał potrzebom reprezentacyjnym siedziby królewskiej. Pożar w 1732 roku dopełnił dzieła destrukcji. W latach 1741 - 1746 August III przeprowadził remont, który ukształtował nową bryłę zamku a zwłaszcza elewację od strony Wisły. Przebudowę prowadził Gaetano Chiaveri, późnobarokowy włoski architekt projektujący w stylu saskiego rokoko.
Po kolejnym pożarze w 1767 król Stanisław August Poniatowski przystąpił do remontu zamku z zamiarem przywrócenia mu świetności i funkcji stałej siedziby władcy. Za panowanie ostatniego polskiego monarchy (1764 -1795), pod kierunkiem Jakuba Fontany, Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera przebudowano częściowo zamek w stylu klasycyzmu. Wystrojem wnętrz zajęli się Andre Lebrun , Marcello Baciarelli i Bernardo Belotto (Canaletto). Wielkie plany monarchy rozbudowy zamku musiały ulec zmianie. Wybudowano gmach Biblioteki Królewskiej (1778 - 1782) oraz odbudowano zniszczone w pożarze skrzydło południowe. Urządzono reprezentacyjny Apartament Wielki do którego włączono Pokój Marmurowy, zmieniono Pokój Audiencjonalny, Salę Prospektową, Salę Asamblową oraz wystrój Kaplicy i Sypialni. Powstała Sala Tronowa, Przedpokój Senatorski i Gabinet Monarchów Europejskich. W latach 1788 -1794 obradował tu Sejm Wielki, w czasie którego w roku 1791 uchwalono Konstytucję 3 maja.
Po III rozbiorze
Kres świetności zamku przypadł na rok 1795 kiedy, po trzecim rozbiorze Polski, zamek stał się jedną z wielu siedzib króla Fryderyka Wilhelma III, a później siedzibą namiestników carskich. W czasach Królestwa Polskiego powstał ambitny plan przebudowy zamku i jego otoczenia. Zrealizowano ukształtowanie Placu Zamkowego i budowę tzw. Arkad Kubickiego od strony Wisły. Po powstaniu styczniowym znaczenie zamku spadło jeszcze bardziej. W trakcie I wojny światowej, w 1915 roku, rosyjski generał gubernator opuścił zamek a jego miejsce zajął generał pruski. Pieczę nad zamkiem objęło Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Kuratorem został najpierw Kazimierz Skórewicz a następnie Adolf Szyszko-Bohusz. Zamek przekazano do użytku Naczelnika Państwa. Rozpoczęto prace inwentaryzacyjne, konserwatorskie i remontowe. Od 1927 do 6 września 1939 roku był siedzibą i rezydencją prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Ponownie stał się miejscem najważniejszych uroczystości państwowych. Zamek pełnił też funkcje muzealne a od początku lat 20 . XX wieku mieściła się tu Dyrekcja Państwowych Zbiorów Sztuki. 6 IX 1939 roku ewakuowano urzędy państwowe. 10 dni później zamek został zbombardowany. Muzealnicy i konserwatorzy ze Stanisławem Lorentzem na czele zabezpieczyli część archiwów i cenniejszego wyposażenia. Po upadku powstania warszawskiego, 25 października 1944 roku zamek został wysadzony w powietrze.
Odbudowa
W czerwcu 1945 roku w Biurze Odbudowy Stolicy powołano Pracownię Odbudowy Zamku. Kontrowersje na temat odbudowy zamku i Starego Miasta wzbudzały wiele dyskusji w środowisku konserwatorskim. Ostatecznie zwyciężyły poglądy ówczesnego generalnego konserwatora zabytków, prof. Jana Zachwatowicza. 25 X 1949 roku Sejm RP podjął uchwałę o odbudowie zamku z przeznaczeniem go na siedzibę najwyższych władz państwowych oraz Pałac Kultury Polskiej. Do odbudowy nie doszło z przyczyn politycznych. Dopiero w 22 lata później, w styczniu 1971 roku powrócono do tej idei i podjęto decyzje, które skutkowały odbudową zabytku.
Odbudowa, jako przejaw potrzeby posiadania symbolu własnej państwowości, do 1980 roku, finansowana była dzięki darom (finansowym i rzeczowym) Polaków w Polsce i na świecie. 5 XI 1979 roku Rada Ministrów powołała Zamek Królewski w Warszawie - Pomnik Historii i Kultury Narodowej. Oddany do użytku w 1984 roku, pełni dzisiaj przede wszystkim rolę muzeum. Jest też miejscem wielu uroczystości państwowych.
Wpis do rejestru zabytków
Zamek wpisano do rejestru zabytków decyzją z dn. 1.07.1965 r. pod nr 620. 2I X 1980 roku Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Źródło: zabytek.pl / wikipedia.pl
Godziny otwarcia:
Trasa Królewska, Galeria Arcydzieł, Arkady Kubickiego, wystawy czasowe:
- wtorek–niedziela: 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
- poniedziałek – nieczynne
Wystawa Sztuka widzenia. Nowosielski:
- wtorek, środa: 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
- czwartek–niedziela: 10.00–20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00)
- poniedziałek – nieczynne
W piątek, sobotę i niedzielę po godz. 16.00 zakup biletów możliwy jest w biletomacie na miejscu (płatność kartą lub blikiem) lub online.
Pałac Pod Blachą:
- środa, sobota–niedziela: 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
Ogrody Królewskie:
- Ogród Górny – zamknięty
- Ogród Dolny – codziennie: 10.00–18.00
Źródło: zamek-krolewski.pl