Pozycja "Węgierska Górka" - Fort "Wyrwidąb"

Data powstania obiektu: lipiec-sierpień 1939 r.
Opis

Jednokondygnacyjny schron bojowy „Wyrwidąb” dla broni maszynowej o odporności C położony pod szczytem wzgórza Bukowina (613 m n.p.m.). Uzbrojenie schronu miały stanowić 3 ckm i rkm. Do prowadzenia ognia czołowego przeznaczony był ckm w kopule pancernej (kopuły nie zamontowano). Do oświetlania pól ostrzału służyły dwa reflektory (nie zamontowane) i wyrzutnie ładunków oświetlających. Kontakt z innymi schronami zapewniało stanowisko do łączności optycznej. Wnętrze schronu składało się z dwóch izb bojowych (2 ckm), szybu kopuły pancernej, izby dowódcy, izby załogi, śluzy gazoszczelnej przy drzwiach wejściowych, niewielkiego korytarza i toalety. Część techniczna schronu składała się z pomieszczenia akumulatorni z wyjściem awaryjnym, izby filtra przeciw kurzowego i maszynowni. Załogę schronu stanowił 1 oficer, 13 podoficerów i szeregowych.

Wokół nazwy tego obiektu trwają spory. Według panów Suchanków nosi on nazwę „Wyrwidąb”. W wersji Szymona Kucharskiego nie posiadał jej (n/n) a „Wyrwidębem” miał zostać nazwany obiekt budowany w centrum dzisiejszej Węgierskiej Górki nad ujściem rzeki Żabnica do Soły. Schron wybudowano na tym samym wzgórzu co „Wąwóz”, kilkadziesiąt metrów od niego w części najwyższej wzgórza. Obiekt do dnia wybuchu wojny nie został ukończony (m. in. beton 1 września był jeszcze mokry oraz nie zdjęto wszystkich szalunków), tak jak i w innych ostrogach nie zamontowano kopuły pancernej ckm oraz nie posiadał uzbrojenia - podczas walk obronnych mógł służyć jedynie jako schron bierny.

Wojnę przetrwał w idealnym stanie. Po wojnie, Wojsko Polskie testowało na nim materiały wybuchowe, więc jest najbardziej zniszczonym schronem.

Uzbrojenie

  • kopuła pancerna: nie zamontowano
  • 2 x wyrzutnie rakiet oświetlających
  • 2 x zrzutnia granatów
  • 2 x stanowisko do łączności optycznej

Lokalizacja

Znajdując się w centrum Węgierskiej Górki kierujemy się ul. Zieloną w kierunku Zwardonia i skręcamy w kierunku Żabnicy ul. Obrońców Węgierskiej Górki. Po przebyciu około 700 m z prawej strony w płaskim terenie mijamy doskonale widoczny fort "Wędrowiec". Udajemy się dalej ul. Obrońców Węgierskiej Górki w kierunku Żabnicy. Po przebyciu około 500 m przed przystankiem PKS znajduje się z lewej strony wąska uliczka, która prowadzi pod górkę i przekształca się w polną drogę. Udajemy się nią na szczyt wzgórza i dalej na przeciwległe zbocze, gdzie z prawej strony dróżki znajdziemy fort "Wyrwidąb", a przy nim ławeczki ze stolikiem z doskonałym punktem widokowym na malownicze okolice Węgierskiej Górki.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Fort nie został w pełni ukończony i nie został przygotowany do walki, ani też nie został obsadzony przez załogę.

W 1968 roku został uszkodzony podczas ćwiczeń wojskowych saperów z 6 Dywizji Wojsk Powietrzno-Desantowych z 18 Batalionu Bielsko-Biała.

Źródło: Suchanek S., "Forty Węgierskiej Górki", Węgierska Górka 2009

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Graniczna
34-350 Węgierska Górka
place
49.5968004, 19.1336131Skopiowano do schowka
N49º35'48.481", E19º8'1.007"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Beskid Żywiecko-Kysucki

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.