Grodzisko w Widowie

Nr w rejestrze zabytków:
C/961/68
Data powstania obiektu: XIV w.
Opis

Gródki stożkowate można zobaczyć obecnie jako kopczyki ziemne, wznoszące się w miejscach, gdzie niegdyś stały małe gródki drewniano-ziemne zameczki rycerskie otoczone palisadą.

Gródek jest niewielkim kopcem ziemnym. Był drewniano-ziemnym zameczkiem rycerskim otoczonym palisadą. W części centralnej znajdowały się prawdopodobnie budynki o charakterze obronnym, zamieszkiwane - jak się wydaje - tylko w okresach niepokoju. Funkcjonował do późnej fazy średniowiecza.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Próżno grodów stożkowych szukać w przewodnikach turystycznych, nawet okoliczni mieszkańcy rzadko wiedzą, że coś różni je od naturalnych wzniesień i pagórków. A przecież są pozostałością budowli, wokół których zaledwie kilkaset lat temu koncentrowało się życie społeczne.

Na Śląsku ich powstawanie wiązać należy z panowaniem książąt śląskich z linii Piastów i ich wzmożoną działalnością budowlaną. Tak jak większość z nich powstał na przełomie XII i XIV w. W powiecie gliwickim tego typu grodziska archeolodzy zlokalizowali w Chechle, Ciochowicach, Rudnie, Żernicy, Widowie, Pniowie i Kozłowie.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Widów
44-172 Widów
place
50.41036, 18.42273Skopiowano do schowka
N50º24'37.296", E18º25'21.828"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).