Data powstania obiektu: 1. poł. VIII w.

Wczesnośredniowieczne grodzisko z okresu plemiennego w Kamieńcu jest obiektem unikatowym, jedynym tego rodzaju w powiacie i jednym z niewielu na terenie woj. śląskiego. Chociaż relikty umocnień są prawie zupełnie zniwelowane to zachowały się nawarstwienia kulturowe zawierające ruchome i nieruchome zabytki archeologiczne. Autentyczne pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu, a także osady kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza posiadają dużą wartość naukową i zabytkową.

Stanowisko znajduje się w południowo-wschodniej części wsi, na wyniosłym cyplu, nad rzeką Dramą. Gród wybudowano w miejscu z natury obronnym, założenie było jednoczęściowe i miało prostą formę umocnień składających się z pojedynczego wału i fosy. Relikty umocnień są słabo czytelne w terenie ponieważ cały obszar stanowiska jest mocno zniwelowany przez orkę. Grodzisko ma w przybliżeniu owalno-kolisty kształt i pow. ok. 0,6 ha. Podczas archeologicznych badań wykopaliskowych zarejestrowano ciągnący się od strony południowo-wschodniej wał i przyległą do niego od strony zewnętrznej fosę, która obecnie jest całkowicie zasypana i niewidoczna. Wał miał konstrukcję drewniano-ziemną, a dodatkowo miejscami był licowany wapiennymi płytami kamiennymi (głównie od strony zewnętrznej). Jego szerokość u podstawy wynosiła ok. 7,6 m, a liczne drewniane resztki sugerują, że zwieńczenie wału mogło być dosyć rozbudowane. We wszystkich wykopach archeologicznych naruszających pozostałości drewniano-ziemnego wału natrafiono na warstwę spalenizny świadczącą o jego gwałtownej destrukcji. Fosa miała szerokość ok. 9 m i głębokość ok. 2,8 m. Warstwy kulturowe na majdanie mają miąższość 30-40 cm, a pod nimi zalegają pradziejowe i wczesnośredniowieczne obiekty archeologiczne.

Źródło: zabytek.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Tarnogórska
42-674 Kamieniec
place
50.402592, 18.726189Skopiowano do schowka
N50º24'9.331", E18º43'34.28"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).