Mur oporowy z basztami w zespole zabudowań huty "Donnersmarck" w Zabrzu

Nr w rejestrze zabytków:
A/255/09 z 07.07.2009
Data powstania obiektu: 1856 r.
Opis
Mur wybudowany w latach 1856–1862 należy do cennego zespołu zabytków techniki huty Donnersmarcka. Kamienno-ceglana budowla o długości 230 m i wysokości 13 m ma wkomponowane 2 baszty gichtowe o wysokości 14 m, które dostarczały wsad do 4 wielkich pieców.

W samym centrum miasta, zaraz obok centrum handlowego „Platan”, na stromej skarpie wyraźnie górują nad miastem ocalałe XIX-wieczne ceglane budynki dawnej huty Donnersmarcków. Po zachodniej stronie zbocze podtrzymywane jest przez również XIX-wieczny mur oporowy, posiadający dwie baszty z klatkami schodowymi i tunel, znajdujący się wzdłuż murów, w środku. Zbudowano go z kamienia i cegieł. Jego długość wynosi ponad 230 m, wysokość ponad 13 m. Jego charakterystycznym elementem są dwie wkomponowane w niego baszty wsadowo-gichtowe o wysokości 14 m, którymi dostarczano wsad do znajdujących się tu czterech wielkich pieców. Całość tego niezwykłego założenia przypomina średniowieczną warownię lub mury francuskiego Carcassonne.

Tajemniczy wygląd, zabytkowy charakter, wreszcie fakt, iż zabudowania dawnej huty „Donnersmack” należą do najstarszych hutniczych obiektów poprzemysłowych na terenie Zabrza – to wszystko sprawia, iż powinny stać się jednym z kluczowych elementów zwiedzania miasta. Niestety, na dzień dzisiejszy nie są jeszcze udostępnione do zwiedzania, aczkolwiek istnieją plany przywrócenia im dawnej świetności.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Rozwój hutnictwa na terenie Górnego Śląskiego na większą skalę rozpoczął się pod koniec XVIII w. Początek hucie Donnersmarcka, w zespole której znajduje się opisywany tutaj zabytkowy mur oporowy, dały uruchomione w 1852 r. dwa wielkie piece do wytopu surówki. W latach późniejszych liczba pieców podwoiła się, wybudowano też odlewnie rur i żeliwa oraz warsztat konstrukcyjny i zakład budowy maszyn. 

W 1872 r. huta wraz z koksownią (nieistniejące już Zakłady Koksochemiczne „Concordia”) oraz kopalnią węgla „Concordia” (również nie istnieje) przeszła na własność spółki akcyjnej Donnersmarckhuette. Zakład był wciąż rozbudowywany i unowocześniany. Dla pracowników huty wybudowano w latach 1903–1922 osiedle na Małym Zabrzu. Huta stworzyła też cały zespół budynków i urządzeń socjalnych z kasynem (teatr), biblioteką, szkołą gospodarstwa domowego, krytym basenem i salą gimnastyczną. Obok zakładu powstał Park Hutniczy, który, co warto podkreślić, był pierwszym założeniem parkowym na terenie obecnego miasta. Okres szybkiego rozwoju przedsiębiorstwa zakończył się wraz z I wojną światową. Najgorszym w historii huty był chyba 1926 r., kiedy to po wchłonięciu przez koncern Oberhuetten, unieruchomiono wielkie piece. Inne działy przedsiębiorstwa ograniczały produkcję. Niewielka poprawa koniunktury nastąpiła pod koniec lat 30., przerwał ją jednak wybuch II wojny światowej. Po jej zniszczeniach, zakład udało się odbudować. Do końca lat 90. huta radziła sobie całkiem dobrze, eksportując swoje produkty m.in. do Chin. Pod koniec lat 90. prawie wszystkie wydziały zakładu zostały zlikwidowane, a na ich terenie powstało w 2003 r. Centrum Handlowe „Platan”.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Uwagi

Mur oporowy, podobnie jak pozostałe zabudowania byłej huty „Donnersmarck” nie są udostępnione do zwiedzania. Obiekt można podziwiać z zewnątrz, stanowi on przepiękny element zabrzańskiej panoramy. Czasami jednak organizowane są miejskie wycieczki, które swoim programem obejmują zwiedzanie wnętrz huty „Zabrze”. Informacji o nich należy szukać na stronie Urzędu Miasta lub też w samej hucie „Zabrze” (e-mail:biuro@huta.zabrze.pl lub zarzad@huta.zabrze.pl, tel. (32) 376 30 50 lub (32) 376 30 40).

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

dr. Bronisława Hagera
44-800 Zabrze
place
50.31336, 18.78989Skopiowano do schowka
N50º18'48.096", E18º47'23.604"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.