Aktualna funkcja: Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanem
Data powstania obiektu: 1830 r.
Opis

Budynek wzniesiony został przez Joachima Gąsienicę Sobczaka w 1830 roku, w II poł. XIX wieku znacznie rozbudowany przez dodanie komory, izby, sieni oraz ganku. Zbudowany jest na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony. Nakrywa go półszczytowy dach pobity gontem. W szczytach małe okienka doświetlające poddasze. Od frontu ganek wsparty na 4 słu-pach. Szczyty dachu ozdobione motywem „jodełki”, szczyt ganku zaś charakterystycznym „słoneckiem”. Na kalenicy dachu oraz ganku rzeźbione „pazdury”. Od 2009 roku w budynku mieści się filia Muzeum Tatrzańskiego ze stałą wystawą Styl zakopiański – inspiracje. W izbie białej eksponowana jest kolekcja Marii i Bronisława Dembowskich, izba czarna ukazuje wnętrze typowej chaty góralskiej z II poł. XIX wieku.

Źródło: drewniana.malopolska.pl

Historia

Chałupa zbudowana została około 1830 roku przez Joachima Gąsienicę Sobczaka. Około 1870 roku rozbudowana została przez Jana Gąsienicę Sobczaka, zwanego od imienia ojca „Jochymem”. Dobudowano wtedy z tyłu sień i komorę, od frontu ganek. Do 1975 roku obiekt był własnością spadkobierców rodziny. W 1975 roku przeszedł na własność Muzeum Tatrzańskiego na mieszkania służbowe. Remont przeprowadzono w latach 1978-1979. Objął on m.in. wymianę fundamentów, wymianę zagrzybionych elementów konstrukcyjnych i belek zrębu, wymianę pokrycia dachowego. Kolejny remont przeprowadzono w 1992 roku - konserwację pokrycia dachowego, uzupełnienie mszenia, szorowanie belek zrębu. W 2008 roku przeprowadzono remont bieżący i adaptację obiektu na cele muzealne. W 2009 roku otwarto tu filię Muzeum Tatrzańskiego - Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje.

Źródło: zabytek.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Droga do Rojów 6
34-500 Zakopane
place
49.291965, 19.936952Skopiowano do schowka
N49º17'31.074", E19º56'13.027"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków szlaku architektury drewnianej w województwie małopolskim.

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.