Kolej krzesełkowa Butorowy Wierch
Kolej krzesełkowa Butorowy Wierch to całoroczna kolej linowa z dwuosobowymi krzesełkami z Kościeliska pod szczyt Butorowego Wierchu w Paśmie Gubałowskim, wybudowana w 1977 roku. Jej operatorem są Polskie Koleje Linowe S.A. W trakcie piętnastominutowej jazdy, można podziwiać wspaniałą panoramę całych Tatr polskich i słowackich oraz Zakopanego i Kościeliska. Butorowy Wierch stanowi świetny punkt wypadowy dla wycieczek pieszych i rowerowych, które poza pięknymi widokami na kilka pasm górskich, dają możliwość zapoznania się z ciekawą architekturą i oryginalnym folklorem. Jest to również idealne miejsce na rodzinny piknik.
Butorowy Wierch stanowi świetny punkt wypadowy dla wycieczek pieszych i rowerowych, które poza pięknymi widokami na kilka pasm górskich, dają możliwość zapoznania się z ciekawą architekturą i oryginalnym folklorem. Dojazd do dolnej stacji kolei prowadzi ulicą Powstańców Śląskich, w kierunku Kościeliska.
Butorowy Wierch to najwyższe wzniesienie Pasma Gubałowskiego położone ok. 2 km od szczytu Gubałówki, na które można wjechać dwuosobową koleją krzesełkową. Przejazd koleją dostarcza niezapomnianych widoków (zwłaszcza przy zjeździe) na Tatry Zachodnie, Zakopane i Kościelisko.
Źródło: wikipedia.pl / pkl.pl
Kolej linową na Butorowy Wierch wybudował Mostostal, na podstawie projektu Krakowskiego Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa Przemysłowego. Kolej została uruchomiona w 1978 roku. W latach 1978–1995 wyciąg stanowił element infrastruktury ośrodka narciarskiego Butorowy Wierch.
Źródło: wikipedia.pl
Dane techniczne kolei krzesełkowej na Butorowy Wierch:
- Długość trasy: 1619 m
- Poziom stacji dolnej: 886,3 m n.p.m.
- Poziom stacji górnej: 1158,4 m n.p.m.
- Różnica poziomów: 272,1 m
- Podpory trasowe: 19
- Typ krzesełek: 2-osobowe
- Liczba krzesełek: 200
- Zdolność przewozowa: 700 osób na godzinę
Źródło: wikipedia.pl