Muzeum Fortyfikacji i Broni "Arsenał" w Zamościu

Data powstania obiektu: 1984 r.
Opis

Muzeum Fortyfikacji i Broni "Arsenał" w Zamościu to Oddział Muzeum Zamojskiego, który zachwyci wszystkich fanów militariów. Ekspozycje znajdują się w obiektach Prochowni Bastionu III, wnętrzach Arsenału oraz w Pawilonie pod Kurtyną. Odwiedzający placówkę prześledzi rozwój sztuki wojennej od XVI do połowy XX wieku, podziwiając wyposażenie żołnierzy oraz wiele rodzajów broni. Ekspozycja jest unikalna w skali kraju, gromadzi bowiem różne formy sztuki fortecznej i militariów.

Pierwotnie arsenał zlokalizowany był w ciągu muru otaczającego pałac Jana Zamoyskiego. Powstał w latach 1582-1583 według projektu Bernarda Moranda. Dla Jana Zamoyskiego arsenał był nie tylko składem broni, ale również miejscem ekspozycji zebranej przez niego kolekcji broni.

Obecny budynek zamojskiego arsenału powstał w latach trzydziestych XVII wieku, prawdopodobnie według projektu Andrea dell Aqua i pełnił rolę magazynu broni dla miasta i Ordynacji Zamojskiej. Usytuowany w południowo-zachodniej części twierdzy, blisko Bramy Szczebrzeskiej. Kasata twierdzy Zamość w 1866 r. zakończyła historię budynku jako magazynu uzbrojenia. W 2. połowie XIX i w XX w. mieściły się w nim m.in. magazyn, szkoła, zakład przemysłowy. Często przebudowywany budynek stopniowo niszczał, aż do lat siedemdziesiątych XX w., kiedy został włączony w plany renowacji zamojskiego Starego Miasta.

W latach 1976–1980 zamojski arsenał poddano gruntownej renowacji w ramach działań konserwatorsko-rewaloryzacyjnych Starego Miasta. Odrestaurowany budynek decyzją władz lokalnych został przeznaczony na działalność muzealną. Miało się tu znaleźć muzeum poświęcone historii twierdzy zamojskiej oraz tradycjom wojskowym na Zamojszczyźnie. Muzeum Barwy i Oręża „Arsenał” zostało uroczyście otwarte we wrześniu 1980 r. Jesienią 2010 r. Muzeum Barwy i Oręża „Arsenał” zamknęło działalność, aby po ponad czterech latach otworzyć swoje podwoje pod nową nazwą jako Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” Oddział Muzeum Zamojskiego.

Wystawy stałe:

  • Projekcję multimedialną „Historia twierdzy i miasta Zamość” w budynku Prochowni
  • Wystawę stałą „Arsenał Zamojski od XVI do XIX w.” w budynku Arsenału
  • Wystawę stałą „Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX w. ” w Pawilonie pod Kurtyną

Źródło: muzeum-zamojskie.pl / lubelskietravel.pl

Uwagi
  • Czynne jest codziennie oprócz poniedziałków w godz. od 10:00 do 16:00
  • Wstęp wolny: dzień nieodpłatny będzie ustalany na bieżąco i podawany do wiadomości w sposób przyjęty w Muzeum tzn. na stronach internetowych muzeów oraz w kasach muzeów.
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zamkowa 2
22-400 Zamość
Tel.: +48 882 106 007
place
50.716707, 23.248231Skopiowano do schowka
N50º43'0.145", E23º14'53.632"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Nieczynne w poniedziałki

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.