Sanatorium "Wiktor" w Żegiestowie
A-1237/M z 2010-12-20
Sanatorium „Wiktor” w Żegiestowie to modernistyczny budynek sanatorium w Żegiestowie położony u podstawy Łopaty Polskiej. Obiekt otoczony jest z dwóch stron korytem rzeki Poprad, która w tym miejscu tworzy półwysep otoczony terytorium Słowacji. Obecnie obiekt występuje pod nazwą „Wiktor Cechini Medical & Spa”.
Wiktor Cechini położony jest w malowniczym, otoczonym górami Beskidzie Sądeckim w Żegiestowie-Zdroju. Budynek to połączenie zabytkowych murów o bogatej historii z nowoczesną architekturą. Znajduje się w centralnej części Popradzkiego Parku Krajobrazowego, na tzw. Łopacie Polskiej. W miejscu niezwykłym wśród natury, ciszy oraz spokoju, gdzie można całkowicie odpocząć i zregenerować siły. Magia tego miejsca sprawia, że tutaj można się całkowicie odprężyć i uwolnić się od codziennych zmartwień. Piękno krajobrazów, śpiew ptaków oraz odgłosy natury sprawiają, że człowiek się resetuje, zyskuje siły i zdrowie.
Wiktor Cechini zaprojektowany został przez lwowskich architektów, prof. Jana Bagieńskiego i Zbigniewa Wardzała. W okresie międzywojennym Wiktor był najnowocześniejszym i jednym z najbardziej ekskluzywnych budynków Polski Południowej. Stał się ikoną modernizmu i nowoczesnego budownictwa.
Wiktor jest wpisany do rejestru zabytków jako obiekt o szczególnym znaczeniu dla historii polskiej architektury. Oznacza to, że goście wciąż chodzą po tych samych posadzkach oraz schodach, co w 1936 roku.
Budynek liczy cztery kondygnacje z pokojami dla kuracjuszy. Elementem dominującym jest przeszklona klatka schodowa, wyniesiona ponad piętra w kształcie modernistycznej wieży, z tarasami widokowymi. Od północy do obiektu przylega niższe skrzydło z jadalnią, zakończoną rotundą.
Obok budynku rozpoczyna się ornitologiczna ścieżka przyrodnicza.
Źródło: wikipedia.pl / wiktor.cechini.pl
Budynek został zaprojektowany przez lwowskich architektów, prof. Jana Bagieńskiego i Zbigniewa Wardzała. Został wybudowany w latach 1934–1936 przez Spółdzielnię „Dom Wypoczynkowy Urzędników Naftowych – Małopolska”. W 2 poł. lat 30 XX w. uważany był za najnowocześniejszy i jeden z najbardziej eleganckich budynków południowej części Polski. Po 1945 był w gestii Funduszu Wczasów Pracowniczych. 20 grudnia 2010 obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Przywrócony do świetności w 2011 przez nowego właściciela, przedsiębiorstwo Cechini – Stanisława i Józefa Cechini. Prace przy renowacji nadzorowali kierownicy budowy Jan Myśliwiec i Władysław Tokarczyk.
Źródło: wikipedia.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój
- Dom Zdrojowy w Żegiestowie-Zdroju
- Łopata Polska
- Pensjonat "Światowid" w Żegiestowie-Zdroju
- Pijalnia zdrojowa "Anna" w Żegiestowie-Zdroju
- Pijalnia zdrojowa "Zofia" w Żegiestowie-Zdroju
- Platforma widokowa w Żegiestowie-Zdroju
- Sanatorium "Wiktor" w Żegiestowie
- Ścieżka przyrodnicza "Łopata Polska"
- Willa „Warszawianka” w Żegiestowie-Zdroju
- Źródło "Św. Anny" w Żegiestowie