Pierwszy Miejski Ośrodek Zdrowia w Żorach

Data powstania obiektu: XX w.
Kamienica przy Dworcowej 12 była przed wojną siedzibą właściciela cegielni. Był on członkiem niemieckiej organizacji narodowej, co zaowocowało przejęciem jego mienia po wojnie, a następnie zorganizowanie tam ośrodka zdrowia.

Wybudowana na początku XX wieku kamienica była siedzibą właściciela największej żorskiej cegielni. Franz Kutz był aktywnym działaczem mniejszości niemieckiej w okresie międzywojennym. 1 IX 1939 r. w jego cegielni zgromadzili się członkowie niemieckiej organizacji dywersyjnej Kampforganisation i prowadzili stamtąd ogień w kierunku polskich oddziałów broniących miasta. Po południu, gdy miasto było już w rękach niemieckich, kamienica została ostrzelana kilkoma pociskami artyleryjskimi, które skierowała polska bateria artylerii ze swych stanowisk w pobliskim Kleszczowie. Nie wiadomo do końca jednak, czy był to świadomy rozkaz polskiego dowódcy na wieść o zdradzie Franza Kutza, czy ostrzał przypadkowy. Po wojnie budynek jako mienie poniemieckie został przejęty przez miasto i 8 X 1948 r. uruchomiono w nim Miejski Ośrodek Zdrowia, będący aż do połowy lat 70. XX wieku jedyną tego placówką w mieście. W ogrodzie przy kamienicy, do roku 1945, znajdowały się dwa kamienne lwy, które po wojnie zostały przeniesione do parku miejskiego przy ul. Rybnickiej i znajdują się tam do dziś.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 6 lat temu

Dane teleadresowe

Dworcowa 12
44-241 Żory
place
50.048132, 18.701396Skopiowano do schowka
N50º2'53.275", E18º42'5.026"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).