Opuszczone wioski koło Głogowa
Zaktualizowano 6 miesięcy temuW sąsiedztwie Głogowa w 1971 roku powstałą Huta Miedzi Głogów, co jak się później okazało przyczyniło się do wyludnienia i późniejszej likwidacji takich wsi jak: Wróblin Głogowski, Żukowice, Rapocin czy Biechów.
Tu, gdzie dzisiaj rośnie gęsta trawa, dwie dekady temu była wieś. Nazywała się Wróblin Głogowski. Wróblin miał pecha, podobnie jak inne wsie w bezpośrednim sąsiedztwie Huty Głogów. – Tutaj truje smok głogowski. Wszystko ginie – mówili mieszkańcy Wróblina.
Mieszkańców Wróblina wysiedlono. Podobny los spotkał 4 inne podgłogowskie wsie. Ludzie chorowali, pola nie dawały plonów. Środowisko naturalne wokół Huty Głogów w latach 80. było kompletnie zdegradowane.
We Wróblinie zostało jedno gospodarstwo. – Straciłem zdrowie walcząc z miedziowym kombinatem – mówi jego właściciel. Trwa samotnie, bo nie zgodził się na oferowane przez Hutę odszkodowanie za dom.
Buldożery należące do Huty zrównały wieś z ziemią, zostawiły tylko niewielki, opuszczony dzisiaj kościółek.
Wieś Żukowice była niegdyś jedną z największych w okolicy: z kinem, bankiem i księgarnią. Krzysztof Piechowiak został, bo nie dogadał się z Hutą w sprawie wyceny gospodarstwa. Takich jak on do dzisiaj zostało niewielu, około 15 osób, 5 gospodarstw.
W Żukowicach ocalał też pałac. W jednej z jego sal król pruski Fryderyk Wielki spotkał się w 1740 roku ze szlachtą i stanami śląskimi rozpoczynając tzw. wojny śląskie. Pałac widział i przetrwał wiele. Teraz należy do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a to oznacza, że jego dni są policzone. Pod Głogowem powietrze jest już lepsze, zatrute wioski zarasta trawa. Ostatni gospodarz we Wróblinie rozpoczął niedawno remont domu i pewnie tu zostanie.
Obiekty, które niegdyś służyły mieszkańcom opuszczonych miejscowości dziś już tylko niszczeją:
Opuszczony kościół pw. św. Heleny w Głogowie
Kościół Świętej Heleny w Głogowie – zabytkowy kościół filialny znajdujący się w opuszczonej dzielnicy Głogowa – Wróblinie Głogowskim. Należy do parafii Bożego Ciała w Brzegu Głogowskim. Jest to budowla klasycystyczna, salowa, wybudowana w 1810 roku z cegły. W 1964 roku została odnowiona dzięki mieszkańcom Wróblina Głogowskiego, co upamiętnia tablica we wnętrzu....
Opuszczony kościół pw. św. Wawrzyńca w Rapocinie
Kościół pw. św. Wawrzyńca w Rapocinie – nieużytkowana obecnie świątynia, wzniesiona w stylu gotyckim, na przełomie XIV i XV wieku. Kościół św. Wawrzyńca jest budowlą jednonawową, z wieżą od zachodu i prostokątnym prezbiterium. Od północy przylega do korpusu zakrystia (z 1896 roku), od południa kaplica i kruchta. Prezbiterium i zakrystia kryte...
Opuszczony kościół pw. św. Jadwigi w Żukowicach
Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Żukowicach Po raz pierwszy wzmiankowany w 1376 roku. Obecna bryła wykonana jest z czerwonej cegły. Wieża została dobudowana w 1583 roku, ożywiona małymi oknami. Wnętrze kościoła w 1587 r. nakryte sklepieniem krzyżowo renesansowym. Wystrój wnętrza jest renesansowy i barokowy. Ołtarz główny barokowy poświęcony św. Jadwidze...
Pałac w Żukowicach
Pałac w Żukowicach – wybudowany w 1743 r. w Żukowicach. Pałac położony jest we wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie głogowskim, w gminie Żukowice. Piętrowy pałac kryty dachem mansardowym z lukarnami. Od frontu ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem. W ryzalicie wejście główne umieszczone centralnie w ozdobnym portalu między dwoma półkolumnami...
Stacja kolejowa w Żukowicach
Żukowice – przystanek kolejowy w Żukowicach, w woj. dolnośląskim, w Polsce. Źródło: wikipedia.pl...
Opuszczony kościół pw. św. Heleny w Głogowie
GłogówOpuszczony kościół pw. św. Wawrzyńca w Rapocinie
GłogówOpuszczony kościół pw. św. Jadwigi w Żukowicach
ŻukowicePałac w Żukowicach
ŻukowiceStacja kolejowa w Żukowicach
ŻukowiceŹródło: wroclaw.tvp.pl