Kaplica Kowalowa w Balnicy
Kapliczka, często zwana Kowalową kaplicą, ponieważ stoi na terenie należącym kiedyś do miejscowego kowala. Pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z 1879 r., nie wiadomo jednak, jak dokładnie wyglądała. Obecnie zbudowana jest z kamienia rzecznego, kryta dachem zwieńczonym baniastą kopułą. Dach kryty jest blachą.
W latach 70-tych kapliczka została poważnie zniszczona wskutek zdetonowania wewnątrz niewybuchów i niewypałów, na szczęście przeprowadzono remont, który był dziełem pasjonatów i społeczników, w tym osób ze Stowarzyszenia “Magurycz”. Teren został odkrzaczony, wymieniono blachę, przebudowano murek wokół kaplicy, wzmocniono fundamenty. We wnętrzu z czasem znalazł się obraz Matki Bożej Opiekunki Lasu, autorstwa Zdzisława Pękalskiego, bieszczadzkiego twórcy z Hoczwi.
Obok kaplicy wypływa źródełko uchodzące za cudowne. Niegdyś odprawiano tu nabożeństwa greckokatolickie a latem święcono wodę.
Kaplica znajduje się na uboczu drogi biegnącej do stacji w Balnicy. Postawiono tu stosowną tablicę, kierującą do niej, wyznakowano także szlak.
Źródło: gorybezgranic.pttk.pl