Drewniany kościół pw. Opieki Matki Bożej w Bonarówce
1260 z dnia 22.04.1993
Pierwsza cerkiew istniała tutaj już w 1460 r. Parafia unicka erygowana została w 1630 r. W tym czasie wybudowano nową cerkiew. Najstarszą częścią cerkwi jest sanktuarium z prothesis (obecnie zakrystia północna) i część zrębu ścian nawy (z portalem północnym) wzniesione prawdopodobnie jeszcze w XVII w. Wówczas cerkiew była trójdzielna, trójkopułowa. Budynek gruntownie przekształcono w 1841 r. Wydatnie skrócono (od strony zach.) sanktuarium i prothesis. Korpus nawowy przedłużono ku wschodowi i zachodowi, nakrywając go stropem deskowym z fasetą. Dobudowano zakrystię południową oraz kruchtę przed portalem północnym nawy. W końcu XIX w. do nawy dostawiono (od zachodu) słupową wieżę kryjącą babiniec. Wtedy prawdopodobnie zaszalowano północny portal nawowy i wzniesiono kruchtę.
Cerkiew usytuowana w górnej, zach. części wsi, po płn. stronie drogi wiejskiej Żyznów – Golcówka.
Świątynia orientowana z sanktuarium zamkniętym trójbocznie konstrukcji zrębowej, z parą zakrystii, z wieżą konstrukcji słupowej dostawioną przy nawie od zachodu, wewnątrz której babiniec, ze szkieletową kruchtą przy płn. ścianie nawy. W nawie strop deskowy z fasetą. W połowie długości korpusu nawowego pozioma belka z napisem wymieniającym cieślę – Ioana Lisko i data 1841 W sanktuarium, zakrystiach i babińcu stropy płaskie, deskowe. Dachy: nad nawą dwuspadowy, nad sanktuarium pięciopołaciowy. Na środku kalenicy dachu nawy i sanktuarium sześcioboczne wieżyczki na sygnaturkę z baniastymi hełmami. Dach na wieży namiotowy, czteropołaciowy, zwieńczony baniastym hełmem. Ściany cerkwi i połacie dachowe wieży i kruchty pobite gontem. Pozostałe połacie dachowe pokryte blachą. Na wieżyczkach sygnaturkowych żelazne kute krzyże.
We wnętrzu figuralno-ornamentalna polichromia ścienna wykonana przez Pawła Bogdańskiego (1898 r.) i Pawła Zaporożskiego (lata 20. XX w.). Wyposażenie stanowią dwie nastawy z namiestnymi ikonami (XIX w.) oraz wysokiej klasy ikony Wprowadzenia Bogarodzicy do Świątyni (I poł. XVII w.) i Pokrow Bogarodzicy (poł. XVIII w.). Unikalnym zabytkiem jest cerkiewna rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego (XVII w.).
Źródło:sad.podkarpackie.travel
Sanktuarium i część ścian nawy pochodzą z XVII w. Budynek gruntownie przekształcono w 1841. W czasie wysiedleń powojennych mieszkańcy zabrali część wyposażenia ruchomego. Remont generalny świątyni przeprowadzono w latach 1993–96. W latach 1997-2004 wykonano konserwację polichromii ściennej i wyposażenia.
Jest to budowla drewniana konstrukcji zrębowej na kamiennym podmurowaniu, orientowana, dwudzielna. Nawa połączona na słup z trójbocznie zamkniętym prezbiterium.
Wewnątrz polichromia figuralno-ornamentalna z 1898 autorstwa Pawła Bogdańskiego. Wyposażenie stanowią dwie nastawy z ikonami namiestnymi z XIX w.
Źródło: wikipedia.pl