Drewniany kościół pw. św. Wojciecha w Krośnie
A-146 z dnia 16.05.1989
Kościół wzniesiony ok. poł. XV w., konsekrowany w 1460 r. Najstarszym źródłem ikonograficznym kościoła św. Wojciecha jest rycina z dzieła Georga Brauna i Franza Hoghenberga Civitates orbis terrarum (1572–1618). W końcu XVIII w opuszczony i zaniedbany, zagrożony był całkowitym zniszczeniem. W latach 1855–56 przeprowadzono remont budowli. W latach 1902–07 świątynię całkowicie przebudowano wg projektu architekta Tadeusza Stryjeńskiego, zachowując ogólne proporcje poprzedniej budowli. Wyposażenie poddano restauracji i wzbogacono o nowe elementy.
Świątynia stoi na szczycie wzgórza w północnej części miasta, ok. 1 km od Starego Miasta. Świątynia jest orientowana, konstrukcji zrębowej, na kamiennym podmurowaniu, oszalowana dwustronnie deskami w układzie poziomym. Jednonawowa budowla złożona jest z prezbiterium na rzucie prostokąta zamkniętego od wschodu trójbocznie, z zakrystią od północy, oraz szerszej, prostokątnej nawy, z kruchtą od zachodu. Dach jednokalenicowy, dwuspadowy z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. Pokrycie dachów stanowi blacha.
W prezbiterium i nawie pozorne sklepienia kolebkowe o łuku eliptycznym z zaskrzynieniami i zastrzałami. Prezbiterium oddziela od nawy belka tęczowa wsparta na fazowanych kroksztynach. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach z faliście wygiętym parapetem. Ściany wewnętrzne szalowane deskami w układzie poziomym, bez dekoracji malarskiej. Otwory okienne prostokątne i owalne.
Z wyposażenia na uwagę zasługuje ołtarz główny z pocz. XVII w. częściowo przekształcony w 1903 r., dwa późnobarokowe ołtarze boczne wykonane przez snycerzy krośnieńskich ok. 1700 r. (przeniesione z kościoła farnego w Krośnie), atektoniczne, w kształcie owalnych akantowych glorii. Interesujące są także: późnogotycka rzeźba św. Zofii z pocz. XVI w. rzeźba św. Wojciecha z ok. 1430 r. (uzupełniana po 1944 r.) oraz manierystyczna rzeźba Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z ok. 1600 r.
Źródło:sad.podkarpackie.travel
Kościół powstał około poł. XV w. w miejscu dawnej świątyni z XI w., na tzw. Przedmieściu Górnym, na Zawodziu, gdzie w X w. istniała najstarsza część miasta Krosna. Według legendy w tym miejscu odpoczywał św. Wojciech w trakcie podróży z Pragi do Gniezna. W czasie badań wykopaliskowych znaleziono Krzyżyk metalowy z X w. Świątynię poświęcono w 1460 r. Wyremontowano ją w 1903 r. według projektu Tadeusza Stryjeńskiego. Manierystyczny ołtarz główny pochodzi z początku XVII w. Barokowe ołtarze boczne trafiły do Fary w 1785 r. Lewy ołtarz poświęcony był św. Wojciechowi, a prawy św. Rozalii. Na ścianach obrazy z XVIII w. i trzy rzeźby.
Źródło: wikipedia.pl