Drewniane kościoły południowej Małopolski
Drewniane kościoły południowej Małopolski – grupa cennych historycznie i ciekawych architektonicznie drewnianych kościołów, najczęściej konstrukcji zrębowej, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku (za najstarszy uważa się kościół w Haczowie z 1388 roku). Zachowały się w dobrym stanie do czasów współczesnych i stanowią drugie najstarsze tego rodzaju skupisko drewnianych świątyń w Europie, zaraz po norweskich kościołach klepkowych tzw. stavkirke.
W województwach podkarpackim i małopolskim występuje duże zagęszczenie drewnianych kościołów. Prezentują style architektoniczne począwszy od gotyckiego, przez renesansowy, barokowy po nowsze style.
Są cennymi zabytkami w skali Polski, Europy i świata. Znaczna większość z nich znajduje się na turystycznym szlaku architektury drewnianej.
Drewniane kościoły południowej Małopolski: Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa stanowią wyjątkowy przykład różnych aspektów tradycji budowlanych kościołów średniowiecznych w kulturze rzymsko-katolickiej. Do ich budowy wykorzystano technikę zrębową, rozpowszechnioną w Europie Północnej i Wschodniej od średniowiecza. Kościoły powstawały z fundacji rodzin szlacheckich i były symbolem prestiżu. Stanowiły interesującą alternatywę dla budowli murowanych, powstających w miastach.
Kościoły zgłoszone do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Obecnie na liście UNESCO znajduje się 6 spośród 9 kościołów, które zostały zgłoszone. Komitet UNESCO wybrał te najstarsze (gotyckie), kościoły młodsze, pomimo iż były nominowane do wpisu, na liście się nie znalazły.
Najcenniejszymi obiektami są kościoły wpisane 3 lipca 2003 na prestiżową listę UNESCO (Wpis w na podstawie kryteriów III i IV.). Są to następujące świątynie:
- Binarowa – Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej,
- Blizne – Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem,
- Dębno – Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie,
- Haczów – Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie,
- Lipnica Murowana – Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej,
- Sękowa – Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej.
Kościoły zgłoszone, ale niewpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO:
- Lachowice – Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach – z 1789 roku, reprezentuje typowy późnobarokowy styl południowo-polskiego kościoła drewnianego,
- Orawka – Kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce – z XVII wieku, cenne polichromie i wyposażenie,
- Szalowa – Kościół św. Michała Archanioła w Szalowej – z XVIII wieku, najcenniejszy barokowy kościół drewniany.
Źródło: wikipedia.pl / unesco.pl
Specjaliści z Regionalnego Ośrodka Studiów i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego (obecnie Narodowy Instytut Dziedzictwa) w Krakowie i Służby Ochrony Zabytków (Roman Marcinek, Janusz Bogdanowski (jako konsultant), Mariusz Czuba, Olga Dyba, Andrzej Laskowski, Zbigniew Myczkowski, Andrzej Siwek, Tadeusz Śledzikowski) pod kierownictwem dr Mariana Korneckiego wytypowała kościoły w Binarowej, Bliznem, Dębnie, Haczowie, Lachowicach, Lipnicy Murowanej, Orawce, Sękowej i Szalowej. Eksperci ICOMOS i UNESCO na listę wpisali jedynie kościoły w: Binarowej, Bliznem, Dębnie, Haczowie, Lipnicy Murowanej i Sękowej. UNESCO uznało dokumentację przygotowaną przez zespół za wzorcową w skali międzynarodowej i zaproponowało, aby była wzorcowa dla podobnych zgłoszeń wpisów seryjnych.
Źródło: wikipedia.pl
Do obiektu przynależą:
- Drewniany kościół pw. św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej
- Drewniany kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej
- Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej
- Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie
- Drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie
- Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem